Fajkový popolník? Silný hráč sveta fajčiarskych potrieb sa hlási o slovo!

You are currently viewing Fajkový popolník? Silný hráč sveta fajčiarskych potrieb sa hlási o slovo!

Fajkový popolník je dnes už absolútne nevyhnutnou súčasťou povinnej výbavy každého poriadneho fajčiara. Zvláštny dôraz kladieme na slovíčko poriadneho! Prečo? Známe príslovie hovorí, že keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté. V kruhoch milovníkov fajok a chladného dymu platí toto tvrdenie celkom určite aj dupľovane. Čo tým máme na mysli? Asi toľko, že nie je fajčenie ako fajčenie. Fajčiť fajku a fajčiť fajku v súlade s etiketou a fajkárskym bontónom sú dve diametrálne odlišné veci. Mať kvalitnú fajku a výberový tabak ozaj nestačí. Ak popol z hlavičky vyklepete do prázdnej sedemdecky alebo na včerajšie noviny, uznanie skúsených autorít si rozhodne nezískate – práve naopak. Pokiaľ v spoločnosti skutočných znalcov fajok nechcete pôsobiť neohrabane, tak fajkový popolník je pre vás viac než potrebný!

Fajkový popolník je pravý grand! Čím sa líši od ostatných?

Klasický cigaretový či cigarový popolník už určite videl a pozná každý z vás. V čom je fajkový popolník iný? Slúži potrebám fajčiarov fajok – presnejšie fajok na tabak, to je celkom logické. Fajkový popolník musí byť stabilný a pevný – v porovnaní s ostatnými je preto trochu masívnejší a väčší. Štýlové spracovanie súčasných fajkových popolníkov je avantgardné a moderné – stále však pôsobia esteticky, vkusne a občas až komorne. Fajčenie fajky je seriózna a vážna vec – tomu zodpovedá aj dizajnové ladenie každého fajkového popolníka. Správny fajkový popolník by mal veľmi citlivo a s rešpektom dotvárať osobnosť fajkára. To však nie je všetko! Aj fajkový popolník a fajka musia byť vo vzájomnom súzvuku – je ideálne, ak spolu tvoria peknú a vzhľadovo harmonickú dvojicu.

Fajkový popolník a odložená fajka

Je malý, ale zdatný! Z čoho sa fajkový popolník vyrába?

Kvalitné fajkové popolníky sa zhotovujú iba z prvotriednych a rokmi overených materiálov. Najčastejšie sa vyrábajú z glazúrovanej keramiky alebo výberového borosilikátového skla. Glazúra (poleva) je vrstva sklovitého materiálu tvoriaca povrch keramického popolníka – na hlinu sa nanáša počas procesu vypaľovania. Vďaka nej je popolník tuhší, trváci, rezistentný voči mechanickému poškodeniu a vysokým teplotám – vynikajúco sa udržiava, poľahky čistí a umýva. Glazúra mu dodáva krásny matný lesk a zároveň z neho robí nádherný bytový či kancelársky doplnok. Aj tvrdené a žiaruvzdorné borosilikátové sklo má nadpriemernú chemickú a tepelnú odolnosť – je húževnaté, silné a úporné. O kvalite borosilikátového skla svedčí aj to, že okrem iného sa používa na výrobu zdravotníckych pomôcok alebo pri výskume vesmíru.

Ako je fajkový popolník riešený technicky? Brilantne!

Fajkový popolník je skonštruovaný jednoducho a prakticky – skladá sa z dvoch oddelených častí. Menšia časť popolníka je určená na krátke odloženie fajky počas fajčenia. Anatomicky je tvarovaná tak, aby fajku dokázala udržať spoľahlivo a bezpečne. Potrebujete si na chvíľu uvoľniť ruky? Alebo musíte fajku nakrátko položiť, aby trochu vychladla? Tento menší sektor fajkového popolníka je na to vždy pripravený!

Fajkový popolník s odloženou fajkou

Druhá – väčšia časť fajkového popolníka slúži na vyklepávanie popola a nespálených zvyškov tabaku. Približne v strede tejto časti sa nachádza malý korkový klobúčik. To práve on zaisťuje, aby ste močku z tabakovej komory po ukončení fajčenia vytriasli spoľahlivo a bezpečne. Okrajom fajkovej hlavičky oň stačí niekoľkokrát veľmi jemne klepnúť a hotovo – riziko poškodenia vašej fajky pritom ostáva nulové. Zabudnite na škrabance a oderky! Korok je stopercentný bio materiál – získava sa z kôry duba korkového. Je mäkký, pružný, odoláva vode aj chemikáliám a skoro vôbec nehorí. Vaša fajka si korkový klobúčik v popolníku určite zamiluje!

Fajkový popolník nadovšetko? Áno, aj vy ho potrebujete!

Chcete fajčiť na úrovni a s noblesou? Túžite si vychutnať svoju fajku dokonale a naplno? Skúsiť to môžete, ale bez súceho fajkového popolníka to asi fakt nepôjde. Fajkový popolník nie je vôbec žiadny luxus – je to vec dennej potreby každého fajkára. Nebojte sa, veľa nestojí – stojí však za veľa! Doslova za pár drobných ho zoženiete v každom dobrom smoke shope. Za minimum peňazí si tak kúpite maximum pôžitku!

Článok pre vás pripravil Vojtech