Čistenie fajky na tabak vykonávajú skúsení a zodpovední fajčiari po ukončení každého sedenia. Počas tejto rutinnej záležitosti zbavujú fajku nánosov dechtu, nespálených zvyškov tabaku a vlhkosti. Jedná sa o bežnú údržbu, po ktorej fajka znova putuje do stojana, kde oddychuje a čaká na svoje ďalšie použitie. V čom je teda problém? Kameňom úrazu je úplne prirodzený jav – absorpcia vône a chute tabaku do tela briarky. Je známe, že každá drevená fajka na tabak má silnú tendenciu nasávať do seba arómu fajčiva. Čím je spaľovaná zmes aromatickejšia, tým je proces vstrebávania výraznejší. Ako teda docieliť, aby ste pri fajčení jemnej Virginie necítili chuť Latakie, Perique či iného orientálneho tabaku, ktorý bol vo fajke predtým? Najjednoduchším spôsobom, ako sa vyhnúť prelínaniu chutí, je vyčleniť pre každý druh tabaku inú fajku. Ak ste to z nejakého dôvodu nespravili alebo zanedbali, a teraz potrebujete zjednať nápravu, na prinavrátenie krištáľovo čistého ducha fajky môžete použiť jednu z nasledujúcich metód – prípadne ich kombináciu.
Vystruženie fajkovej hlavičky
Vystruženie fajkovej hlavičky odstráni z tabakovej komory karbónový koláč, ktorý sa vytvoril počas predošlých fajčení. Na tento účel je nevyhnutné použiť kvalitný fajkový výstružník, lacným napodobeninám z trhových stánkov sa preto radšej oblúkom vyhnite. Uhlíkovú vrstvu musíte zlikvidovať kompletne celú – pracujte s citom a príliš netlačte, aby fajka nepraskla. Priemer výstružníka postupne nastavujte od najmenšieho po najväčší, kým sa nedostanete až po drevo. Špinu z hlavičky potom vysypte a vyfúknite z nej prach. Celé vnútro misky, driek a dymový kanálik prebehnite fajkovou kefkou a dočistite tyčinkami. Použite vatové tampóny, alebo bavlnenú utierku namočenú v izopropylalkohole, ktorý má vynikajúce dezinfekčné, antibakteriálne a antimykotické účinky. Po tejto kúre by mala byť vaša fajka ako nová, práve prinesená z trafiky. Nezabudnite na to, že takto ošetrenú briarku budete musieť znova zafajčiť. Tentokrát si však zvoľte taký druh tabaku, ktorý v nej budete používať už nastálo!
Metóda zvaná „retorta“
Retorta (krivuľa) je názov pre starú sklenenú laboratórnu banku s predĺženým a zakriveným krkom, ktorá sa používala na destiláciu. V oblasti fajkárstva je to názov pre jednoduchú súpravu pozostávajúcu zo skúmavky (sklenenej banky) s gumenou alebo korkovou zátkou, dutej kovovej rúrky a krátkej silikónovej hadičky. Ako to celé funguje? Cez zátku skúmavky prepichnete rúrku, na ktorej vonkajší koniec pripojíte asi 10 cm dlhú silikónovú hadičku. Druhý koniec hadičky natiahnete na náustok fajky, ktorej hlavičku upcháte vatovým tampónom. Počas prípravy dbajte na to, aby všetko poriadne sedelo a bolo dokonale tesné. Do skúmavky potom nalejete trochu alkoholu a niekoľko minút ju budete zahrievať nad plameňom sviečky alebo kahanca. Následne odstránite zdroj tepla a počkáte, kým všetok vychladnutý alkohol nestečie z vnútra fajky späť do skúmavky. Alkohol, vracajúci sa z tela briarky, bude sprvoti špinavý – obsahuje totiž uvoľnený decht, nánosy a oleje. Zhruba po štyroch až piatich opakovaniach tejto operácie sa útroby fajky celkom prečistia a vytekajúci alkohol bude krásne číry a priehľadný. Akékoľvek stopy po predošlých tabakových zmesiach sa v tomto momente stávajú hudbou minulosti.
Vata, soľ a alkohol
Tento spôsob čistenia fajky sa dá použiť samostatne, vynikajúce výsledky však prináša aj v kombinácii s metódou „retorta“. V čom spočíva? Tabakovú komoru fajky naplňte až po okraj vatou alebo morskou soľou. Dymový kanálik na konci nástavca upchajte kúskom korku, použiť však môžete aj obyčajný vatový tampón. Do fajkovej hlavičky nakvapkajte alkohol tak, aby ním vata, alebo soľ úplne presiakli. Takto opatrenú fajku nechajte stáť približne 8 až 10 hodín. Po uplynutí tohto času by mal obsah kotlíka stmavnúť. Biela farba soli či vaty sa zmení na tmavožltú, červenohnedú až hnedú, čo je dôkazom perfektne zvládnutej absorpcie a dokonalého prečistenia vašej briarky. Po ukončení procedúry všetko z misky vysypte, fajku vytrite bavlnou a prečistite tyčinkami. Pamätajte si, že každá vystružená a alkoholom ošetrená fajka musí do najbližšej akcie schnúť minimálne 2-3 dni, najlepšie týždeň. Apropo – alkohol v tomto recepte je možné nahradiť bielym octom. Jedná sa o vysokoúčinný eko produkt, ktorý dokáže z dreva fajky vytiahnuť aj ten posledný zvyšok pachute.
Čistenie fajky na tabak – zhrnutie
Čistenie fajky na tabak je v prvom rade o pokojnej chvíli, premýšľaní a relaxe. Ak si túto aktivitu osvojíte a dostanete do krvi, stane sa pre vás samozrejmou ako soľ v chlebe. Spôsoby ozdravenia fajky, ktoré som v článku spomenul, sú overené a naozaj fungujú – určite však nie sú jediné. Ak by ste náhodou na niečo zaujímavé v tomto smere natrafili, alebo ak máte nejaký (možno tajný) grif, ktorý na briarku spoľahlivo zaberá, dajte vedieť – veľmi rád sa priučím!