Fajkový zapaľovač je najlepší pomocník

You are currently viewing Fajkový zapaľovač je najlepší pomocník

Fajkový zapaľovač je neodmysliteľnou súčasťou výbavy každého fajkára. Prečo je dôležité, aby ste aj vy vlastnili tento typ zapaľovača? Aký je rozdiel medzi klasickým a fajkovým zapaľovačom? Čítajte pozorne a všetko sa dozviete.

Veľa času uplynulo odvtedy, ako si americký vynálezca George G. Blaisdell nechal v roku 1936 patentovať svoj prvý zapaľovač. Od tej doby až doposiaľ prešiel dlhým vývojom a inováciami. V súčasnosti sa zapaľovače delia na mnohé druhy a typy. Podľa toho, aký je ich primárny účel použitia, konštrukcia, výrobný materiál, či náplň. Jedným z typov zapaľovačov, ktorým sa budeme bližšie venovať, sú fajkové zapaľovače.

Ako vznikol fajkový zapaľovač?

Fajkový zapaľovač vznikol postupným a prirodzeným vývojom z klasického zapaľovača. Počas neho sa konštruktéri snažili prispôsobiť ho čo najviac potrebám jeho užívateľskej cieľovej skupiny, ktorou boli samozrejme fajčiari fajok. Práve ich požiadavky najviac ovplyvnili výrobu a vývoj tohto artikla.

Fajkový zapaľovač je najlepší pomocník fajky
Fajkový zapaľovač je najlepší pomocník fajky

Ako vyzerá?

Mohli by ste si povedať, že fajkový zapaľovač sa na prvý pohľad od klasického zapaľovača ani veľmi nelíši. Je to však len zdanie a názor laika, ktorý je do problematiky fajčenia fajok zasvätený minimálne, skôr vôbec. Skúsený fajčiar Vám na túto tému spraví celú prednášku a zasype argumentmi, ktorými vás presvedčí o opaku.

Kovový materiál, z ktorého sú fajkové zapaľovače vyrábané môže mať lesklú kovovú úpravu, ktorá pôsobí naozaj luxusne a je oku veľmi lahodiaca. Na druhej strane vyžaduje zvýšenú starostlivosť, pretože je náchylnejšia na odtlačky prstov. Z tohto dôvodu časť zákazníkov pri kúpe volí alternatívu matnej úpravy povrchu tela zapaľovača, ktorá je síce decentnejšia, ale na strane druhej zase praktickejšia. Kovové telo zapaľovača môže byť upravené, resp. ozdobené rôznymi motívmi, jedná sa hlavne o gravírovanie nápisov, mien, fotografií, poľovníckej tematiky a mnohých ďalších podľa želania zákazníka.

Fajkový zapaľovač je najlepší pomocník fajky
Fajkový zapaľovač je najlepší pomocník fajky

V čom je iný oproti ostatným zapaľovačom?

Ako som spomenul, fajkový zapaľovač má vo väčšine prípadov kovovú konštrukciu. Čo sa týka veľkosti, vyrábané sú od tých najmenších, ktoré sa hravo zmestia do každého vrecka, až po tie najväčšie, ktoré poslúžia aj ako vkusná dekorácia na stole fajčiara. Od klasického zapaľovača sa fajkový zapaľovač líši hlavne tým, že plameň vychádza z jeho bočnej strany, nie zhora. Je to tak z jediného prostého dôvodu, aby si fajčiar pri pripaľovaní fajky nespálil prsty. Sila a intenzita plameňa je manuálne nastaviteľná na každom fajkovom zapaľovači podľa aktuálnej potreby.

Jednou z ďalších výhod fajkového zapaľovača je tá, že vo svojom tele má dômyselne ukrytý a zabudovaný fajkový príbor, ktorý sa skladá z utláčadla resp. napchávatka, tenkej tyčinky a výstužnej lyžičky. Tento servis poteší nejedného fajčiara pri plnení, alebo čistení jeho fajky a zároveň ho zbaví starosti nosenia tohto príslušenstva osobitne uloženého niekde v taške či vo vrecku.

Konštrukcia fajkového zapaľovača je stavaná tak, aby dokonale sedel v ruke, nešmýkal sa a manipulácia s ním bola čo najjednoduchšia. Nenáročnosť jeho ovládania je pri výbere fajkového zapaľovača dôležitým kritériom, pretože sa jedná o vec, ktorú budeme používať denne.

Koľko stojí?

Ďalšou z výhod kvalitného fajkového zapaľovača je tá, že v prípade jeho kúpy sa jedná o investíciu do veci, ktorá nám bude slúžiť dlho a spoľahlivo. Aj tu je však potrebné zvážiť, či sa nám oplatí ušetriť pár drobných pri kúpe lacného výrobku niekde na trhovisku, ktorého životnosť je značne obmedzená, alebo investujeme trochu viac a kúpime značkovú kvalitu, ktorá nám bude verná dlhé roky.

Cena fajkového zapaľovača závisí od mnohých faktorov. Odvíja sa od značky, výrobcu, výrobného materiálu a kvality spracovania. Všeobecne sa pohybuje už od niekoľkých eur, jeho cena stúpa priamo úmerne ku nastaveniu spomenutých kritérií. Nemusíte sa však obávať, za niekoľko desiatok eur už dostanete veľmi kvalitný kúsok, pri ktorom celkom určite “neschudne“ ani Vaša peňaženka.

Aby nám fajkový zapaľovač slúžil tak, ako má, potrebujeme mu pravidelne dodávať zdroj jeho horenia – náplň. Náplne fajkových zapaľovačov sú v drvivej väčšine plynové, predávajú sa v rôznych objemoch a baleniach, podľa individuálnej potreby každého fajčiara. Obsahujú kvalitný čistý butánový plyn, ktorý je stály a dokonale horí aj pri nižších teplotách. Náplne sú bežne dostupné u všetkých špecializovaných predajcov za dostupnú cenu pre každého.

Fajkové zapaľovače sa predávajú aj ako súčasť darčekových balení či kaziet. Môžu poslúžiť ako prezent pre milovníka fajčenia pri príležitosti rôznych osláv, životných jubileí, či výročí. Môžem Vás uistiť, že takýmto darčekom celkom určite neurazíte ani jedného z nich.

Fajkový zapaľovač je najlepší pomocník fajky
Fajkový zapaľovač je najlepší pomocník fajky

Fajkový zapaľovač verzus klasické zápalky

Áno, pripúšťam, aj medzi milovníkmi fajok a tabaku sa ešte stále nájdu “starí klasici“, ktorí nedopustia na papierovú škatuľku, drevenú zápalku a vôňu spálenej síry. Tohto svojho zvyku by sa nevzdali za žiadnu cenu a budú sa ho držať zubami – nechtami. Čaro okamihu, kedy si svoju fajku pripaľujú klasickou drevenou zápalkou by nevymenili za nič na svete. Je to rituál, z ktorého nepopustia ani milimeter.

Väčšina fajčiarov sa však v tomto smere rozhodla ísť s dobou a využiť všetky možnosti, ktoré im modernizácia vo svete fajkových zapaľovačov ponúka. Či už sú to fajčiari, ktorí voľakedy začínali s klasickými zápalkami a prešli na používanie moderných fajkových zapaľovačov, alebo aj tí, ktorí s fajkovými zapaľovačmi začali priamo. Títo by sa už asi ku používaniu klasických zápaliek nevrátili, pričom v tomto ich rozhodnutí zohráva dôležitú úlohu komfort, bezpečnosť, spoľahlivosť, ale aj široký sortiment fajkových zapaľovačov na trhu prispôsobený ich potrebám.

Aj z pohľadu momentálne tak ostro sledovanej ekológie je zrejmé, že je omnoho lepšie vyrobiť jeden kvalitný fajkový zapaľovač, ktorý bude svojmu majiteľovi slúžiť dlhé roky, ako pravidelne zotínať množstvo stromov na výrobu drevených zápaliek, ktorých sa celosvetovo ročne spotrebujú tony. A to som ešte nespomenul to množstvo síry a červeného fosforu, bez ktorých by dnešné zápalky nefungovali.

Kúpou kvalitného fajkového zapaľovača teda vôbec nič nepokazíte, a podľa toho, čo som vyššie uviedol, prispievate tým svojou troškou aj ku ochrane životného prostredia. Tak si teda vyberte ten svoj fajkový zapaľovač, nech sa páči !