Fajčenie fajky a technika odloženého uspokojenia – vyskúšajte skvelý grif majstrov fajok a tabaku!

You are currently viewing Fajčenie fajky a technika odloženého uspokojenia – vyskúšajte skvelý grif majstrov fajok a tabaku!

Fajčenie fajky technikou odloženého uspokojenia alias Delayed Gratification Technique (DGT) sa pomaly, ale isto prediera z úzkeho kruhu fajkárskych gurmánov do povedomia širších vrstiev fajčiarskej verejnosti. Bez mučenia sa priznám, že aj ja som sa ku tomuto triku skúsených fajkárov dostal a prišiel mu na chuť len celkom nedávno. Na techniku DGT som vlastne natrafil celkom náhodou, keď som si pred pár mesiacmi na nete prečítal veľmi inšpiratívny článok od Chucka Staniona. Poznáte ho? Je to skutočný expert a znalec v odbore, ktorý dlhých 20 rokov pracoval ako redaktor známeho magazínu Pipes and tobaccos. Čo sa týka fajok a tabaku, Chuck Stanion je uznávanou autoritou – ako sám tvrdí, fajčenie štýlom DGT mu zmenilo život. O čo vlastne ide?

Delayed gratification technique – ako ju vysvetľujú odborníci?

Delayed gratification technique (DGT) – technika odloženého uspokojenia je vlastne odolanie okamžitému pokušeniu z uspokojenia (potešenia) s nádejou a víziou dosiahnutia kvalitnejšej odmeny v neskoršom období. Jedná sa o postup, pri ktorom fajčiar uprednostňuje pozdejšie potešenie z fajčenia pred momentálnym (náhlym) zážitkom. Zložité? Ale kdeže! Ide len o to, že fajčiar si odriekne bezprostredné uspokojenie z fajčenia, ktoré si odloží na neskôr s tým, že pozdejšie to bude určite lepšie. Táto metóda si však vyžaduje more sebakontroly, trpezlivosti a pevnej vôle – výsledok však určite stojí za to. Ako to vyzerá v praxi?

Briarová fajka s vložkou z morskej peny položená v priehľadnom fajkovom stojane, na pozadí čierne korále a malá fľaška Chivas regal whisky
Technika odloženého uspokojenia – takto to robia tí najlepší!

Vezmite do ruky svoju fajku a naplňte ju tabakom tak, ako stále. Potom ju zapáľte a niekoľkokrát si z nej potiahnite – spokojne môžete vyfajčiť1/4 obsahu hlavičky. Až to urobíte, fajku jednoducho odložte bokom a nechajte ju vyhasnúť. Znova sa ku nej vráťte až o niekoľko hodín – podľa mojej osobne skúsenosti najlepšie až na druhý deň. Niektorí fajkári ju takto nechávajú stáť ladom aj niekoľko dní, toto som však nikdy neskúšal. Keď si takto pripravenú fajku na druhý deň znovu zapálite, mali by ste cítiť vylepšenú – výraznejšiu a hlbšiu chuť. Rozdiel oproti klasickému fajčeniu by mal byť citeľný – fajkári často hodnotia chuť dymu ako konzistentnejšiu a zamatovú. Odlišnosť chutí sa slovami opisuje veľmi ťažko, najlepšia je stále osobná skúsenosť – porotcami nech sú vaše chuťové poháriky! Aj tu platí, že lepšie je raz skúsiť, ako stokrát počuť! Namieste je však aj staré ošúchané klišé – sto ľudí, sto chutí..

Fajčenie fajky technikou DGT si pýta viac fajok – jedna vám nestačí!

Jedna fajka sa fajčí len raz denne – pri technike odloženého uspokojenia platí toto pravidlo dvojnásobne. Tým, že pripálený tabak stojí vo fajke dlhšiu dobu, vlhkosť má oveľa vyššiu šancu preniknúť do štruktúry jej dreva. Po ukončení fajčenia je preto nevyhnutné každú použitú fajku nechať aspoň 24 hodín schnúť a odpočívať. V opačnom prípade riskujete jej zakysnutie. Pachuť a zápach stuchliny potom prekryje intenzitu aj toho najkvalitnejšieho tabaku a vaša fajka bude nepoužiteľná. Striedanie fajok je v tomto prípade naozaj viac než dôležité! V každej fajke používajte stále iba jeden druh tabaku, aby sa vám neskôr pri fajčení jednotlivé vône a chute nemiešali, ale to už viete. Trúsenia “predfajčeného“ tabaku z hlavičky odloženej fajky sa obávať nemusíte – jeho spálená vrchná časť de facto pôsobí ako zátka. Z praktického hľadiska si môžete technikou DGT pripraviť na nasledujúci deň aj 2-3 fajky – záleží len na vás. To ešte nie je všetko!

Briarová fajka na tabak položená na tmavom pozadí s malou fľaškou Chivas regal whisky
Technika odloženého uspokojenia niektoré druhy tabaku nemusí! Ktoré sú tie správne?

Delayed Gratification Technique nie je vhodná pre všetky druhy tabaku. Skúsení fajkári neodporúčajú DGT použiť pre Oriental a všetky ostatné – výrazne aromatické druhy tabaku. Taktiež Cavendish ani Burley podľa nich nie sú práve najšťastnejšou voľbou – ich chuť po použití DGT nedosiahla očakávanú úroveň, skôr naopak. Oproti tomu Virginia a Perique, ale aj niektoré anglické druhy tabaku prekvapili v tom najlepšom slova zmysle. Pri týchto fajkových tabakoch dokázala DGT na sto percent splniť svoje poslanie – chuť a aróma sa zlepšili, čím sa zážitok fajkára pozdvihol na úroveň excellent. Jedným dychom však dodám, že umenie chladného dymu je aj o experimentovaní – skúšanie a hľadanie stále nových chutí, vôní a spôsobov je, samozrejme, vždy vítané. Ak sa vám teda prostredníctvom DGT podarí vyšperkovať a prehĺbiť šmak akéhokoľvek vášho fajkového tabaku – budeme len radi. Najdôležitejšie je predsa to, aby vám chutilo!

Článok pre vás pripravil Vojtech