Fajkový tabak pre začiatočníkov? Predstavujeme vám 7 tabakových zmesí ideálnych pre každého nováčika!

  • Post published:20. apríla 2022
  • Post category:Fajkový tabak
  • Reading time:7 min. čítania
You are currently viewing Fajkový tabak pre začiatočníkov? Predstavujeme vám 7 tabakových zmesí ideálnych pre každého nováčika!

Fajkový tabak pre začiatočníkov musí spĺňať isté kritériá a jeho správny výber je pre každého debutanta vo svete chladného dymu viac než dôležitý. Pýtate sa prečo? Hovorí sa, že prvý dojem sa dá urobiť len raz. U začínajúceho fajkára, ktorý sa s chuťou tabaku zatiaľ len zoznamuje, platí toto tvrdenie dvojnásobne. Prvá skúsenosť výrazne ovplyvňuje všetky nasledujúce kroky fajčiara – rozhodne by preto nemala byť negatívna.

Fajkový tabak rozsypaný na stole

Ako by mal teda vyzerať fajkový tabak vhodný pre zelenáča v odbore? Tabaková zmes by mala byť slabšia, mierna, jemná a lahodná – odporúča sa aj nižší obsah nikotínu. Vítaná je tiež nevtieravá a decentná príchuť či príjemná aróma – vyhovujúce sú sladké a ovocne ladené ľahké tabakové zmesi. Silnejší, zemitý, korenistý alebo tuhší či nadmieru aromatický tabak sa viac hodí pre pokročilejšieho fajčiara, ktorého chuťové poháriky už sú “vyškolené“. Prudký nikotínový zásah či drsnejší a hrubý dym môžu netrénovanému fajkárovi spôsobiť viac starostí, ako radosti. Ako pomôcku pri hľadaní toho naj fajčiva sme pre vás pripravili sedem najčastejšie používaných tabakových zmesí, ktoré majú od začiatočníkov tie najlepšie hodnotenia.

Fajkový tabak na bielom pozadí

Nech sa páči, tu sú:

Fajkový tabak Mac Baren Red Ambrosia

Jedná sa o jemnú tabakovú zmes s orientálnym nádychom, obsahujúcu delikátnu Virginiu, voľne rezaný Burley a Cavendish. Vašim zmyslom ulahodí dym osladený príchuťou zrelých čerešní, ktoré mu dodávajú osobitnú fajnovosť. Tabak obsahuje menej nikotínu, neškriabe v krku a vo fajke nezanecháva veľa vlhkosti. Primerane rýchlo horí a nevytvára umelú pachuť. Jeho aromatizácia je mierna a rezaný je v štýle ribbon.

Fajkový tabak Vauen Italian Blend (Espresso)

Ste milovníkom dobrej kávy? Ucelená zmes hnedého a čierneho Cavendishu, primeraná dávka Burley a na slnku dozretá a sladká Virginia s príchuťou kávy a tmavej čokolády hravo uspokoja aj potreby tých najnáročnejších fajnšmekrov. Sila tohto “espressotabaku“ je slabá, aromatizácia jemná, na jazyku vôbec neštípe a v miestnosti zanecháva príjemnú arómu. Tabak je rezaný spôsobom ribbon – horí čisto, pričom zbytky jeho popola sú mimoriadne jemné.

Fajkový tabak Bentley Virginia Honey

Bentley Virginia Honey je zmesou svetlej Virginie a sladkého Black Cavendishu s príchuťou divokého medu z Toskánska a nádherne voňajúcej bourbonskej vanilky. Prírodná medová aróma je zreteľná hneď po otvorení plechovky – vonia a chutí naturálne bez akéhokoľvek náznaku chémie. Tabaková zmes horí rovnomerne, rezaná je štýlom mixture a je výnimočne jemná a gustiózna. Už jej úvodné fajčenie dokáže priniesť skvelý zážitok.

Fajkové tabaky: Mac baren, Vauen, Bentley

Fajkový tabak Mac Baren Absolute (Aromatic) Choice

Tabak je zmesou voľne rezanej Golden Virginie, Cavendishu a výnimočného Burley. Virginia poskytuje zmesi príjemnú a prirodzenú sladkosť, Cavendish zas slabý nádych pikantnosti a Burley citlivo dolaďuje kvalitu dymu. Chuť pripomína zrelé exotické ovocie a má stredne silnú alkoholovú a likérovú aromatizáciu. Tabak je nezvyčajne jemný a do fajky sa plní veľmi ľahko. Pre začiatočníka je táto tabaková zmes výborným odrazovým mostíkom ku prípadným silnejším druhom tabaku.

Fajkový tabak Holger Danske Black & Bourbon

Holger Danske Black & Boubon je skutočne unikátna zmes dvakrát fermentovaného čierneho Cavendishu miešaného s americkým pečeným Burley. Tabak má neobyčajne jemný charakter s príchuťou bourbonu a whisky. Sladká vôňa, stabilné horenie a prekvapivo jemne ochutený dym si získajú srdce každého fajkára. Ready rubbed rez a mierna sila pri prvých fajčeniach určite nesklamú.

Fajkový tabak Stanislaw The 4 Elements Air Mix

Výberová tabaková zmes z kolekcie Stanislaw The 4 Elements je ľahučký mix kvalitnej Virginie a listov Burley. Aróma a chuť tabaku je vskutku jedinečná – citrónová s nádychom mentolu. Slabá a ľahko aromatizovaná zmes upravená rezom loose cut zanecháva pri fajčení v izbe stredne výraznú arómu – príjemne osviežujúci tabak je ako stvorený na jeho vychutnávanie v príjemnom teplom prostredí. Budete ho milovať!

Fajkové tabaky: Stanislaw, Holger Danske a Mac baren

Fajkový tabak Kohlhase & Kopp Year of Tiger

Fajkový tabak Kohlhase & Kopp Year of Tiger je absolútnou novinkou z edície inšpirovanej čínskym zverokruhom – vyznačuje sa bohatou príchuťou liči. Je to zmes Golden Virginie, Broken Virginie, Burley a Black Cavendishu s výraznou ovocnou chuťou. Kyprý rez tabaku (loose cut) zaručuje rovnomerné horenie, neprehrieva fajku a netvorí v nej zbytočný kondenzát. Slabá sila a stredne výrazná aróma tabaku v miestnosti zaradili túto zmes medzi najobľúbenejšie značky začínajúcich fajčiarov. Medzi jej fanúšikmi sa však nájde aj množstvo ostrieľanejších labužníkov.

Fajkový tabak Kohlhase&Kopp - Year of the tiger

Fajkový tabak pre začiatočníkov sme vám predstavili! Vyberiete si z našej ponuky?

Povedzme si úprimne – nájsť na prvý šup v obrovskom mori fajkového tabaku ten jediný správny je doslova nemožné. V hre je mnoho faktorov – jeho sila, chuť, vôňa, rez, obsah nikotínu, horenie či dokonca aj obal alebo škatuľa. Pre začínajúcich fajkárov je dôležité postupne vyskúšať viacero zmesí. Zodpovedne a spoľahlivo sa rozhodnúť pre jednu alebo dve z nich tak dokážu až neskôr – na základe vlastnej praxe a skúseností. Fajčenie fajky na tabak je vec nanajvýš individuálna a intímna – každému vyhovuje niečo iné. Náš krátky zoznam jemných tabakových zmesí je iba malou vzorkou toho, čo všetko sa dá v tejto oblasti objaviť. Tak veľa šťastia, priatelia!

Článok pre vás pripravil Vojtech