Ako a čím zapáliť fajku na tabak? Naučte sa správny postup krok po kroku!

You are currently viewing Ako a čím zapáliť fajku na tabak? Naučte sa správny postup krok po kroku!

Ako a čím zapáliť fajku na tabak, aby bol váš zážitok z jej fajčenia absolútne dokonalý? Zapálenie fajky je úloha, s ktorou sa musí vedieť úspešne popasovať každý fajčiar bez rozdielu. Ak si ju chce, samozrejme, vychutnať ozaj naplno. Ostrieľaní veteráni vám celkom iste potvrdia, že kóšer zapálená fajka a bezchybne horiaci tabak sú z pohľadu dosiahnutia uspokojivého zážitku kľúčové. Dajte teda fajke na tabak šancu ukázať sa v tom najlepšom svetle a predviesť, čo dokáže. Že ako na to? Len pokoj, všetko sa dočítate nižšie v článku!

Čo môžete použiť na zapálenie fajky? Možností je hneď niekoľko!

Predpokladajme, že fajková hlavička je naplnená tabakom tip-top. Naspodku je tabak naložený len zľahka, aby bol ťah fajky plynulý a hladký, navrchu zas tuhšie, aby sa netrúsil a dobre horel. Čo všetko môže byť zdrojom ohňa?

Zapaľovač Zippo

Zapaľovač Zippo síce naštartuje vašu fajku štýlovo, na túto prácu však ani zďaleka nie je tým najvhodnejším kandidátom. Je to skôr naopak. Jeho plameň je dosť silný, slabšie sa ovláda a navyše – horiaci benzín môže negatívne ovplyvniť chuť tabaku. Stačí sekunda nepozornosti a “Zippák“ dokáže tabakovú zmes, ale aj okraje vašej fajky škaredo oškvariť. Ak sa dá, k fajke na tabak ho radšej nepúšťajte.

Zapaľovač Clipper

Malý plastový Španiel je už trochu lepšou voľbou, aspoň čo sa jeho náplne týka. Syntetický izobután je plyn, ktorý výborne horí aj pri nižších teplotách – jeho spaľovanie je čisté, bez dymu či zápachu. Riziko absorpcie nepríjemnej pachute či arómy je tak pre fajkový tabak minimálne, takmer žiadne. Ani anatómia tohto zapaľovača však nie je prispôsobená na zapaľovanie fajky, nakoľko jeho horák s dýzou smeruje kolmo nahor. Čo to znamená? Keď ho nad hlavičkou fajky nakloníte, plameň vám môže bolestivo spáliť prsty. Takže tak – plynový zapaľovač áno, stále ho však berte ako z núdze cnosť. Rozhodne sú aj lepšie alternatívy.

Fajka na tabak, fajkový tabak v plechovej krabičke, zippo zapaľovač, nôž a stará kniha na drevenom stole

Fajkový zapaľovač

Bingo – zásah do čierneho! Práve ste našli to, čo budete potrebovať. Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že fajkový zapaľovač sa od ostatných ničím nelíši. Keď sa mu však prizriete bližšie, rozdiel sa vynorí. Jeho najväčšou výhodou je plameň vychádzajúci z bočnej strany, nie zhora. Fajčiarovi to pri zapaľovaní fajky neuveriteľne pomáha a uľahčuje prácu – pravdepodobnosť popálenia sa či poškodenia fajky je taktiež minimálna. Okrem toho, fajkový zapaľovač má v sebe zamontovaný aj malý fajkový príbor. Tyčinku, lyžičku a dusítko tak budete mať pri fajčení alebo údržbe svojej fajky vždy poruke bez toho, aby ste ich museli obháňať niekde po vreckách. Fajkový zapaľovač a fajka na tabak patria jednoducho k sebe!

Fajkové zápalky

Fajkové zápalky sú dlhé viac než 5 centimetrov a horia veľmi pomaly, čím umožňujú fajčiarovi bezpečné a pohodlné používanie. Hlavičky fajkových zápaliek sa vyrábajú bez použitia síry a ťažkých kovov, pri škrtnutí neprskajú, neodlietavajú z nich iskry a majú pomerne nízky dosvit. Pri produkcii fajkových zápaliek sa využíva kvalitné osikové drevo pochádzajúce výlučne z obnoviteľných zdrojov. Vďaka nemu zápalka aj po zhorení drží pokope, netrúsi sa a čo je zvlášť podstatné – nikdy netlie! Aj preto sa fajkové zápalky označujú ako bezpečnostné.

FAjka na tabak vo fajkovom stojane a fajkový zapaľovač na bielom pozadí

Zápalné šnúrky

Zápalné šnúrky si s ekológiou tykajú. Je to stopercentne čistý a vegánsky bioprodukt, pri zhotovovaní ktorého sa nepoužívajú žiadne umelé, toxické, či geneticky modifikované materiály. Zápalná šnúrka je mimoriadne šetrným spôsobom vyrobená len z konope ošetreného včelím voskom. Žiadny benzín, plyn, agresívna chémia či mrzké pachute – všetko funguje v čírom súlade s prírodou. Zápalné šnúrky sú proste fajn.

Ako a čím zapáliť fajku na tabak? Záverečné inštrukcie a veľké finále!

Verte, že aj ten najlepší zapaľovač je nanič, ak neviete, čo s ním. Toto však vôbec nemusí byť váš prípad! Venujte preto ešte chvíľku pozornosti nášmu poslednému odporúčaniu, ktoré sa týka techniky a spôsobu zapaľovania tabaku. Chcete, aby vaša fajka horela správne? Urobte nasledovné! Chyťte tabakom naplnenú fajku zdola za hlavičku a náustok si vložte medzi pery. Krúžte plameňom zapaľovača (zápalnej šnúrky, zápalky) tesne nad miskou fajky tak, aby ste ním rovnomerne pokryli celý povrch fajčiva. Dbajte však na to, aby sa oheň tabaku priamo nedotýkal – mohol by sa priveľmi spáliť a zhorknúť. Súbežne s prikladaním plameňa si jemne poťahujte z fajky až dovtedy, kým sa tabaková zmes v komore riadne nerozhorí. Stalo sa? Odložte oheň a pomaly bafkajte ďalej – poskromne a slabučko, aby sa fajka príliš neprehriala. Celkom stačí, ak si jemne pufnete dva až trikrát za minútu, veď nie ste na pretekoch. Až by vám fajka náhodou zhasla, nevadí – nič sa nedeje. Spálený tabak z hlavičky veľmi opatrne vyklepte o korkový klobúčik v popolníku a nespotrebovanú zmes vo fajke prevzdušnite tyčinkou. Chvíľu počkajte a keď fajka trochu vychladne, zapáľte ju znova. Určite to zvládnete, nič zložité to nie je!