Fajky z morskej peny: Ako a prečo sa musia méršaumky voskovať?

  • Post published:16. januára 2023
  • Post category:Fajky na tabak
  • Reading time:7 min. čítania
You are currently viewing Fajky z morskej peny: Ako a prečo sa musia méršaumky voskovať?

Fajky z morskej peny sú starý, nadmieru noblesný a legendami opradený nástroj na fajčenie tabaku. Aj to je dôvod, prečo sa odborníci z brandže a skutoční znalci chladného dymu na penovky vždy pozerali trochu inak a nikdy ich nepokladali „len“ za fajky. Skúsení fajčiari totiž každý jeden exemplár vnímajú ako vzácny umelecký artefakt, za ktorým vidia dlhý a pútavý príbeh. Niet divu, lebo ak sa spojí ten najlepší sépiolit z tureckých baní pri meste Eskisehir s remeselnou zručnosťou tamojších fajkárov, výsledok je vždy impozantný. Určite mi dáte za pravdu, že výnimočná fajka na tabak potrebuje aj patričnú starostlivosť. Téma dnešného článku sa preto bude týkať práve ošetrovania méršaumiek – konkrétne ich voskovania. Tak teda čítajte, relaxujte, učte sa!

Fajky z morskej peny sú veľmi špecifické! Čo o nich vieme?

Najkvalitnejšie fajky z morskej peny sú vyrobené výhradne len z jedného kusa sépiolitu. Sépiolit (afrodit) je minerál, chemicky zásaditý kremičitan horečnatý, ktorý má nezvyčajne poréznu štruktúru a vo svojom vnútri ukrýva obrovské množstvo malých kanálikov. Je mäkký, dobre sa vyrezáva, hravo odolá aj tým najvyšším teplotám a vynikajúco odvádza vlhkosť horiaceho tabaku. Čo však fajčiari na penovkách milujú najviac, je proces ich sfarbovania. Pôvodný biely či krémový kolor sépiolitu sa po čase mení na žltý, žltočervený až žltohnedý s krásnym jantárovo-medovým nádychom. Keďže každá méršaumka mení svoju farbu inak, dva úplne rovnaké kúsky sa vám nikde na svete nájsť nepodarí. Ako s tým všetkým súvisí vosk? Je známe, že vrstva vosku poskytuje fajke efektívnu ochranu pred škodlivými vplyvmi okolia. To však ani zďaleka nie je všetko. Voskovanie významne napomáha aj spomenutej zmene farebnosti, pre ktorú sú fajky z morskej peny tak žiadané.

Fajka z morskej peny, meerchaumka vo fajkovom stojane

Včelí vosk robí s fajkou zázraky! Prečo je najlepší?

Ak hovorím o vosku, mám na mysli včelí vosk – 100% prírodný produkt bez pridanej agresívnej chémie, ktorý zoženiete v každom lepšom smoke shope. Na „hodnoverné“ babské recepty, ako namáčanie penovky do mlieka alebo jej vypaľovanie a čistenie nad ohňom či parou, radšej zabudnite – vaša fajka vám bude viac než vďačná. Včelí vosk sa na ošetrovanie méršaumiek používa už niekoľko storočí, je spoľahlivý, účinný a bezpečný. Vo všeobecnosti platí, že čím má použitá konzervačná látka vyšší bod topenia, tým dlhšie na povrchu fajky vydrží. Včelí vosk sa začína topiť pri 620C, najideálnejšie sa s ním pracuje v tekutom stave pri teplote okolo 700C a k jeho vznieteniu dochádza až pri prekročení hranice 2040C. Fajka z morskej peny sa dá voskovať dvoma spôsobmi. Buď sa celá do roztopeného vosku ponorí, alebo sa rozpustený vosk na fajku nanáša ručne. Pozrime sa teda na obe metódy trochu bližšie.

Ponorenie celej fajky do vosku (tzv. voskový kúpeľ)

Fajku z morskej peny rozoberte a poriadne vyčistite. Na sporák položte malý hrniec a rozpustite v ňom dostatočné množstvo včelieho vosku. Otvory na oboch koncoch fajkovej hlavy (na vrchu tabakovej komory aj ústí dymového kanálika v nástavci) dôkladne utesnite, najlepšie mäkkými korkovými zátkami. To preto, aby sa vosk počas procedúry nedostal dovnútra. Do fajkovej hlavičky môžete napchať aj kus bavlnenej handry. Táto v prípade netesnosti špuntov nasaje vtečený vosk, čím vám pri neskoršom čistení fajky ušetrí kopec piplavej roboty.

Fajka z morskej peny, meerchaumka vo fajkovom puzdre a fajkový tabak

Takto opatrenú penovku vložte do hrnca s voskom a nechajte ju kúpať sa približne 3 až 4 minúty, to celkom stačí. Aby sa vosk dostal úplne všade, fajku v hrnci počas namáčania trochu poobracajte. Potom ju už len vyberte von, nechajte z nej stiecť prebytočný vosk a smelo sa pustite do leštenia. Fajku nedrhnite! Všetko, po čom vaša méršaumka túži, je citlivé a jemné hladkanie bavlnenou utierkou. Pozor! Fajky sa nikdy nedotýkajte holými rukami a počas celej operácie postupujte veľmi opatrne.

Ručné (postupné) nanášanie vosku

Oddeľte fajkovú hlavu od náustka a obriaďte ju. Kus včelieho vosku ohrejte fénom tak, aby mal konzistenciu asi ako rúž či balzam na pery. Uchopte fajkovú hlavu za nástavec (vždy ju držte v utierke!) a celý jej povrch potrite zmäknutým voskom. Znova vezmite fén, nastavte ho na jemné fúkanie a natretú fajkovú hlavu zahrievajte až dovtedy, kým vosk nezačne byť tekutý. Vatovým (odličovacím) tampónom ho potom rovnomerne rozotrite po celom zvršku fajky – dbajte na to, aby ste nevynechali ani milimeter štvorcový! Keď to máte hotové, fajku opätovne zohrejte fénom. Vosk, ktorý je nanesený na jej povrchu sa tým ešte raz skvapalní a dostane príležitosť preniknúť hlbšie pórovitej štruktúry sépiolitu. Fajku nasiaknutú voskom položte na suchú a čistú handru a nechajte chvíľku vychladnúť. Ak je už studená, preleštite ju bavlnenou utierkou a máte fajront. S voskom to však nepreháňajte – ak ho dáte priveľa, ťažko sa rozotiera. Pri fajčení steká po prstoch a fajka je potom nepríjemne lepkavá.