Vystružovanie fajok na tabak: TOTO všetko by ste mali ovládať od A po Z!

You are currently viewing Vystružovanie fajok na tabak: TOTO všetko by ste mali ovládať od A po Z!

Vystružovanie fajok na tabak ako také rozdeľuje fajčiarov na dve skupiny. Prvú tvoria tí, ktorí sa veci sa rozumejú – aspoň sa tak tvária. V druhej je zostatok – pelotón nadšencov, ktorí to síce nijako zvlášť robiť nevedia, ale musia, lebo inak to nejde. A práve tejto grupe milovníkov chladného dymu je určený dnešný článok. Na problematiku vystružovania fajok sa v ňom totiž pozrieme trochu bližšie. Menej skúsení fajkári tak majú skvelú príležitosť nájsť všetko dôležité pod jednou strechou bez toho, aby museli informácie naháňať krížom-krážom po celom internete. Pustime sa teda do toho!

Prečo sa musia fajky na tabak vystružovať? Môže za to uhlík!

Pri spaľovaní tabakovej zmesi sa na vnútorných stenách hlavičky každej fajky usádzajú nespáliteľné zvyšky uhlíka. V tabakovej komore sa tak postupne vytvára stále hrubšia vrstva karbónu, vzniká tzv. uhlíkový koláč. Je to úplne prirodzené – tento jav je dokonca žiaduci. Prečo? Vytvára ochrannú bariéru medzi drevom a horúcim tabakom – zdokonaľuje reguláciu tepla a účinne zabraňuje prepáleniu vašej fajky. Avšak pozor! Príliš masívny koláč sa môže pri vyššej teplote roztiahnuť natoľko, že to fajka nevydrží a praskne. To určite nechcete. Karbónová vrstva sa preto musí starostlivo udržiavať – jej ideálna hrúbka je 1 až 2 milimetre.

Fajky na tabak, fajkový tabak, fajkový príbor a fajkový výstružník

Každá briarka potrebuje uhlíkový koláč! Ako sú na tom fajky z morskej peny?

Nechali ste si v méršaumke narásť poctivú vrstvu karbónu? Veľká chyba! Morská pena je ľudové pomenovanie pre sépiolit – absolútne nehorľavý minerál, ktorý žiadny ochranný štít pred teplom nepotrebuje. Uhlíkový koláč je fajke z morskej peny dokonca na škodu, a vôbec nie malú! Má odlišnú tepelnú rozťažnosť než sépiolit, čím sa riziko poškodenie vašej penovky výrazne zvyšuje. Okrem toho upcháva kanáliky a narúša pórovitú štruktúru fajky. Počas fajčenia sa tým obmedzuje absorpcia vlhkosti z tabaku, následkom čoho sa dym vysušuje a chladí len veľmi slabo. Fajka z morskej peny sa preto vždy(!) vystružuje tak, aby v nej nezostalo ani zrnko uhlíka – musí byť čistá ako krištáľ. Briarová fajka funguje trochu inak – správne upravený uhlíkový koláč zaručuje dokonalé spaľovanie jej náplne a garantuje extra chutný dym. Ak v briarke odstránite kompletne celú vrstvu usadeného uhlíka až po drevo, budete ju musieť znova zafajčovať.

Fajka na tabak a fajkový príbor položený na drevenom podnose s rozsypaným tabakom, v pozadí pohár s alkoholom

Čím sa vystružuje fajka? Pomôže vám tento profi nástroj!

Na vystružovanie akejkoľvek fajky na tabak používajte výlučne iba fajkový výstružník. Malý kovový nástroj je obvykle nastaviteľný pre rôzne veľkosti fajkových hlavičiek a jeho anatomicky tvarovaná rukoväť býva potiahnutá tvrdšou gumou alebo plastom. Bežne ho dostať v každom dobrom smoke shope či trafike. Množstvo fajčiarov zvykne pri úprave uhlíkového koláča svojej fajky siahnuť po jemnom brúsnom papieri – dôraz kladieme na slovo jemnom. Pri práci s ním však musíte bezpodmienečne dbať na zvýšenú opatrnosť. Stačí sekunda nepozornosti a vaša fajka bude vyzerať ako oholená tupou žiletkou – celá doškriabaná. Použitiu noža sa vyhnite veľkým oblúkom – na vystružovanie fajok sa nehodí. Zvlášť mäkký sépiolit, do ktorého zarýpete aj nechtom, je na ostrú čepeľ a hrot noža značne citlivý. Pravda je však taká, že ani briar, ktorý je o poznanie tvrdší než morská pena, nevie prísť nožíku na chuť. Nôž proste nie, tadiaľto cesta nevedie.

Len bezchybne vystružená fajka podá stopercentný výkon! Aké sú naše posledné tipy?

Vystružovanie fajok na tabak sa musí vykonávať správne a s citom, no najmä pravidelne. Prečo? Zanedbaná a nadmerne zanesená briarka plná tvrdého karbónu sa čistí veľmi obťažne. V tejto fáze je priaznivý výsledok vystružovania skôr už len otázkou šťastia než vašej šikovnosti. Ak fajku používate tak 2 až 3-krát týždenne, jej vystruženie sa odporúča vykonať raz za mesiac – to úplne stačí. Nezabudnite, že fajka musí pred vystružovaním dôkladne vychladnúť. Doprajte jej dostatok času na to, aby sa zbavila vlhkosti a poriadne preschla. Do kontaktu s výstružníkom môže prísť až vtedy, keď bude skrz-naskrz suchá a studená. Toto pravidlo platí rovnako pre méršaumky aj fajky z briaru.

Na záver želáme pevnú ruku a veľa šťastia – nech každá vaša snaha o úpravu fajky končí vždy iba happy endom!