5 najčastejších chýb fajkárov! Ktoré hriechy vám fajka na tabak nikdy neodpustí?

You are currently viewing 5 najčastejších chýb fajkárov! Ktoré hriechy vám fajka na tabak nikdy neodpustí?

5 najčastejších chýb fajkárov je výberom tých najfrekventovanejších kotrmelcov a nedopatrení, ktoré môžu nováčikom v odbore značne znepríjemniť fajčenie. Nemilý zážitok či zlá skúsenosť, pri ktorých nedôjde ku vzniku väčšej škody, sú stále tou lepšou alternatívou. Niektoré prechmaty alebo závažnejšie prestrelky však môžu vašu milovanú fajku na tabak zničiť definitívne. A to dozaista nechcete! Kto by si mal určite náš krátky “zoznam hriechov“ prečítať? Jednoducho každý, kto si hneď pri prvom vstupe do čarovného sveta fajok na tabak nechce narobiť viac škody než úžitku. Nie je však vôbec vylúčené, že niečo nové sa tu dozvedia aj podkutí a skúsenejší fajčiari. Nech sa páči, tu je sľúbená enumerácia spomenutých pochybení.

Vyschnutý či enormne vlhký tabak

Fajkový tabak musí mať správnu vlhkosť – ideálny stav je približne 70%. Príliš suchý tabak sa pri plnení fajky láme a trúsi – rýchlo a silno horí, pričom jeho chuť je často horká až štipľavá. Žiadne terno to teda nie je. Nadmerná vlhkosť zas spôsobuje jeho zlé, nedostatočné a nekvalitné horenie – vo fajkovej hlavičke bude zhasínať. Mokrý tabak je príčinou vytvárania nadmerného kondenzátu, ktorý poškodzuje fajku. Pri fajčení takejto tabakovej zmesi vzniká tiež horúca para. Táto má tendenciu vyzrážavať sa na vnútorných stenách dymového kanálika, ľahko však môže popáliť aj váš jazyk či ústnu dutinu. Počas fajčenia je mnohokrát potrebné vzniknutú tekutinu doslova vylievať z fajky von cez náustok. Fajčenie extra vlhkého tabaku má za následok aj tvorbu väčšieho množstva močky a problematickejšie schnutie fajky.

Fajka na tabak položená na fajkovom tabaku rozsypanom po stole, v pozadí kniha, na ktorej je položený fajkový príbor

Abnormálne horúca fajka

Fajka na tabak sa fajčí pomaly, jemne a s citom. Príliš silný ťah fajkára môže vyvolať neúmerne vysokú teplotu horenia tabaku v hlavičke fajky. Tento jav výrazne zvyšuje riziko prepálenia steny tabakovej komory. Optimálne je len slabučké bafkanie – slabé potiahnutie približne raz až dvakrát za minútu vaša fajka istotne len privíta. Ako odhadnete tú správnu teplotu? Priložte si fajku k lícu – ak vám to bude príjemné, je všetko v poriadku. Keď však pocítite silné pálenie, musíte fajku na chvíľu odložiť a nehať ju trochu vychladnúť. Stačí naozaj len na pár minút a potom môžete spokojne pokračovať vo fajčení.

Nesprávne zapálenie fajky

Dokonalé zapálenie fajky si od fajčiara vyžaduje nemálo cviku. Zle zapaľovaná a zapálená fajka môže mať za dôsledok dve “katastrofy“. Nevyhovujúco a chybne zapálený tabak horí nevyrovnane – časť náplne fajky sa páli normálne, ostatná tabaková zmes tlie len slabo, ak vôbec. Takéto fajčenie môžeme smelo zaradiť do kategórie “horšie ako zlé“. Na zapálenie fajky je vhodný špeciálny fajkový zapaľovač s bočným vývodom plameňa (najlepšie s izobutánovou náplňou) – použiť však môžete aj dlhé fajkové zápalky. Celá vrchná plocha tabakovej náplne fajkovej hlavičky sa musí zapáliť rovnomerne – v opačnom prípade bude fajčenie trápením. Zvýšenú opatrnosť pri zapaľovaní je potrebné dodržať aj vo vzťahu k fajke samotnej. Planá technika zapaľovania, zlý výber zapaľovača či intenzívny plameň ľahko dokážu spáliť horné okraje fajkovej hlavičky. Jej následná oprava, ak je ešte možná, je neobyčajne náročná. Takto poznačená fajka ani z estetického hľadiska nepôsobí dvakrát vábne.

Muž s bielym pleteným šalóm fajčí fajku - pohľad z profilu

Čistenie teplej fajky

Každá fajka na tabak musí po ukončení fajčenia riadne vychladnúť – až potom je možné pustiť sa do jej čistenia. Táto podmienka platí vždy a bezpodmienečne! Prečo je to tak? Jednak preto, lebo nanesenie akéhokoľvek čistiaceho prostriedku na práve dofajčenú fajku jej môže zapríčiniť tzv. teplotný šok. Fajka je vtedy zraniteľná najviac – pravdepodobnosť poškodenia či prasknutia je v tomto čase mimoriadne vysoká. Ďalším závažným rizikom pri rozoberaní fajky za tepla je jej zlomenie v oblasti čapu – mieste spojenia nástavca s náustkom. V tejto časti je fajka na tabak najkrehkejšia.

Odloženie vyčistenia fajky na priveľmi dlhý čas

Hoci sme uviedli, že fajka na tabak by sa mala čistiť výhradne studená, odložiť ju nevyčistenú na neprimerane dlhú dobu tiež nie je tým najoptimálnejším riešením. Ponechanie vlhkých zvyškov nespáleného tabaku vo fajke či neprečistenie jej útrob fajkovou tyčinkou dáva zelenú vstrebávaniu vlhkosti či nepríjemných pachutí. Aj tá najkvalitnejšia fajka z briaru či palisandra potrebuje pravidelný servis a aspoň základnú hygienu. V opačnom prípade rátajte s tým, že zakysne a stane sa absolútne nepoužiteľnou. Hovorí sa, že čistota pol života – pri drevených fajkách na tabak doslova celý.

Fajka na tabak, fajkový tabak a fajkový príbor položené na drevenom stole

5 najčastejších chýb fajkárov už poznáte – ani zďaleka to však nie je všetko!

Zhrnúť do jedného článku všetky nástrahy, ktoré číhajú na menej zdatných fajkárov je fakt nemožné. Aby ste si mohli svoju fajku na tabak vychutnať naozaj naplno a bez akýchkoľvek problémov, musíte toho vedieť oveľa viac. Dôležité je napríklad za každých okolností dodržať pravidlo, že jedna fajka sa fajčí iba raz denne – nasledujúcich minimálne 24 hodín musí schnúť a odpočívať uložená na bezpečnom mieste vo svojom stojane. Nová drevená fajka na tabak musí prejsť aspoň dvojtýždňovým procesom zafajčenia a potrebuje svoju povinnú či doplnkovú výbavu. Rovnako platí, že z každej fajky by sa mal fajčiť stále rovnaký druh tabaku. Neskoršie miešanie a prelínanie jeho rôznych chutí vášmu fajčeniu na akosti rozhodne nepridá. Takto by sme mohli pokračovať ďalej ešte veľmi dlho – tieto témy však už budú obsahom našich ďalších zaujímavých článkov.