Zakysnutá fajka – Čo s ňou spraviť? 4 jednoduché kroky

You are currently viewing Zakysnutá fajka – Čo s ňou spraviť? 4 jednoduché kroky

Zakysnutá fajka – problém, s ktorým sa dosť často stretávajú hlavne fajkári – začiatočníci, ktorých prvé zoznamovanie s fajkou funguje skôr systémom pokus – omyl. Aby som však nekrivdil len im, musím priznať, že zakysnutie fajky býva ojedinele problémom aj ich skúsenejších kolegov. Niekedy ku tomu stačí naozaj málo, a stane sa. Veď nie nadarmo sa vraví, že aj kôň má štyri nohy a potkne sa, alebo, že aj majster tesár sa utne. Skúsim Vám teda vysvetliť, o čo vlastne ide, a čo je potrebné urobiť, ak sa táto nemilá vec udeje.

Zakysnutá fajka – čo to vlastne je?

Pojem zakysnutie fajky je slangový výraz, ktorý je v kruhu fajkárov veľmi dobre známy a rozšírený. Títo ho zvyknú nazývať aj zmočkovatením (močka je zvyšok tabaku a slín vo fajke po vyfajčení), stuchnutím, či jednoducho zosmradnutím fajky. Všetky tieto výrazy však pomenúvajú jeden a ten istý jav, kedy po zapálení fajky cítiť charakteristický, veľmi nepríjemne zapáchajúci dym, ktorý má výraznú pachuť, a ktorý v ústach fajkára vyvoláva skôr pocit na dávenie, ako pôžitok.

Ak je fajka zakysnutá, nepríjemný zápach cítime aj z vnútra hlavičky fajky, ešte pred jej zapálením. Nie je to proste nič príjemné. Ak použijem matematickú terminológiu, tak zakysnutie fajky má jedného spoločného menovateľa – nadmernú vlhkosť, a niekoľkých čitateľov – spálené (aj nespálené) zvyšky tabaku, decht a nikotín.

Ku zakysnutiu fajky dochádza nasatím vlhkosti do tela fajky zo zvyškov tabaku, ktoré po dofajčení ostávajú na dne tabakovej komory. Výrazne mu napomáha aj vlhkosť z fajkového filtra, ktorý je okrem toho plný splodín horenia, spomenutého dechtu a nikotínu. Určitú vlhkosť obsahuje aj nános na vnútornej stene dymového kanálika a náustka. Ak fajka zakysne, je v podstate nepoužiteľná, a je potrebné ju nejakým spôsobom dostať do pôvodného stavu, ak je to ešte možné.

Prečo zakysla práve tá moja?

Na túto otázku existujú až dve správne odpovede. V prvom prípade dochádza ku zakysnutiu fajky vtedy, ak je fajka po dofajčení príliš dlho ponechaná bez toho, aby ju fajkár vyčistil. Že sa Vám to nemôže stať? Verte mi, že môže, a veľmi ľahko. Stačí, ak Vás počas fajčenia niečo, alebo niekto vyruší, a Vy ste nútení fajku rýchlo odložiť s tým, že ju za chvíľku vyčistíte, len čo si vybavíte svoje neodkladné záležitosti. Samozrejme, starostí je veľa, a Vy na fajku jednoducho zabudnete. Pri ďalšom fajčení siahnete po inej fajke, pretože ako správny fajkár ich máte doma viac, na každý druh tabaku inú. Pritom tá Vaša pôvodná fajka stále stojí odložená a nevyčistená na mieste, kam ste ju narýchlo odložili a – kysne.

Fajka na tabak, čistiace tyčinky a fajkový príbor na drevenom stole

V druhom prípade môže ku zakysnutiu fajky dôjsť tak, že Vy ju síce po každom jednom fajčení dôkladne vyčistíte, ale medzi dvoma fajčeniami jej neposkytnete dostatok času na to, aby riadne vyschla. Nezabúdajte na staré známe pravidlo, že jedna fajka sa fajčí iba raz denne! Celý nasledujúci deň musí oddychovať, relaxovať a hlavne – schnúť. Pokiaľ jej tento priestor neposkytnete, nečakajte nič príjemné.

Stalo sa, čo teraz?

Pokiaľ už ktorýmkoľvek z týchto dvoch spôsobov došlo k tomu, že fajka zakysla – nezúfajte. Rád Vám vysvetlím, ako jej poskytneme prvú pomoc. Nie, nevoláme záchranku, robí sa to úplne inak, veď len čítajte ďalej. Postupujme podľa nasledovných krokov a spoločne dúfajme, že sa záchrana Vašej fajky podarí.

Krok č. 1 – Pripravte si nástroje

V prvom rade musíme odstrániť zdroj nepríjemného zápachu. Na stôl si rozložíme staré noviny, pripravíme si fajkový príbor, fajkovú kefku, fajkové tyčinky, fajkový výstružník, fajkovú kozmetiku (fajkový vosk, alebo fajkovú leštiacu pastu), nový fajkový filter a jemné bavlnené utierky.

Krok č. 2 – Rozoberte fajku a odstráňte zvyšky tabaku

Fajku rozoberieme, opatrne oddelíme náustok od nástavca. Z náustku vyberieme fajkový filter (pokiaľ ho fajka má) a vyhodíme ho. Lyžičkou fajkového príboru dôkladne odstránime z tabakovej komory zvyšky nespáleného tabaku, následne jej vnútorné steny dosucha vytrieme bavlnenou utierkou. Fajkovým výstružníkom veľmi opatrne odstránime karbónovú vrstvu zo stien tabakovej komory až po drevo hlavičky.

Dbáme na to, aby žiadne jej zvyšky neostali nalepené na stenách, ale zároveň musíme dávať pozor , aby sme nesústružili hlboko do dreva hlavičky. Keď sa nám už objaví pekné, čisté drevo – prestaneme. Pokiaľ si chceme byť istí, že sme v záujme odstránenia nepríjemného zápachu fajky urobili naozaj všetko, karbónovú vrstvu musíme odstrániť celú, pretože vo svojich jemných prasklinách môže obsahovať malé zvyšky nedofajčeného, nespáleného tabaku. Takto upravené vnútro hlavičky opätovne vytrieme bavlnenou utierkou.

Krok č. 3 – Fajkovými tyčinkami a kefkou dôkladne vyčistite vnútro fajky

Fajkovou kefkou prečistíme vnútro dymového kanálika, nástavca a náustku. Náustok čistíme tenším koncom fajkovej kefky, pričom ústie dymového kanálika do hlavičky fajky tým hrubším. To isté zopakujeme s fajkovou tyčinkou, ktorá absorbuje zbytkovú nečistotu a priestor preleští. Dôsledne vyčistíme čap – teda miesto, kde sa napája náustok na nástavec fajky.

Krok č. 4 – Vyleštiť a nechať odpočívať

Takto ošetrenú fajku znovu opatrne poskladáme. Pri vkladaní nového fajkového filtra do náustku dávame pozor na to, aby sme ho vložili správne. Keramická koncovka filtra vždy smeruje ku hlavičke fajky, pričom tá plastová ku náustku. Ak je fajka správne poskladaná, prichádza na rad fajková kozmetika. Na fajku nanesieme pomocou bavlnenej utierky fajkový vosk, alebo fajkovú leštiacu pastu. Jemne rozotrieme a necháme pár minút zaschnúť. Po zaschnutí dôkladne preleštíme čistou utierkou, následne môžeme fajku uložiť do fajkového stojana odpočívať.

Opätovné zafajčenie fajky

Pokiaľ sme zakysnutej fajke odstránili fajkovým výstružníkom úplne celú karbónovú vrstvu, musí prejsť opätovným procesom zafajčenia. Postupným, pomalým a veľmi opatrným zafajčovaním, sa karbónová vrstva, ktorá chráni hlavičku fajky pred prepálením, musí postupne obnoviť až do hrúbky 1 až 2 milimetrov. Trvá to minimálne dva týždne, kým sa jej táto schopnosť vráti, a my si budeme môcť fajku užiť tak, ako predtým. Návodu na správne zafajčenie fajky som venoval celý článok, tento si bez problémov určite nájdete.

Detail hlavičky fajky na tabak

Nechajte ju oddychovať na suchom mieste

Po správnom ošetrení zakysnutej fajky, musíme túto nechať oddychovať vo fajkovom stojane minimálne týždeň. Aj tu Vás však musím upozorniť na to, že fajku odkladáme na suché, dobre vetrané a svetlé miesto. Nevhodným miestom v dome na jej uloženie je napríklad kuchyňa, kúpeľňa, alebo špajza, kde niekedy dochádza ku vyššej koncentrácii vlhkosti. Nikdy sa nesnažíme urýchliť proces schnutia tým, že fajku položíme na radiátor, do blízkosti iného zdroja tepla, alebo ju budeme sušiť fénom na vlasy. Týmto by sme jej viac ublížili, ako pomohli, pretože proces schnutia musí byť pomalý, postupný a prirodzený.

V žiadnom prípade sa nesnažte prekryť zápach z fajky

V snahe prekryť zápach fajky sa nikdy neuchyľujme ku používaniu rôznych deodorantov, parfumovaných pohlcovačov pachu, osviežovačov vzduchu, či voňaviek. Tieto sú určené na celkom iný účel, svoju fajku by ste ich použitím s najväčšou pravdepodobnosťou natrvalo poškodili. Ak dodržíte postup, ktorý som vyššie opísal, malo by byť všetko v poriadku.

Pri ktorých fajkách si treba dávať väčší pozor?

Náchylnejšie na zakysnutie sú tie typy fajok, ktoré majú ústie dymového kanálika vyvedené do hlavičky fajky nad úrovňou dna tabakovej komory. Pri týchto sa musí fajkár ku koncu fajčenia viac venovať úprave spodku tabakovej zmesi fajkovým príborom, aby došlo ku riadnemu spáleniu aj najspodnejšieho obsahu tabakovej komory. Fajky, ktoré majú dno tabakovej komory v jednej úrovni s ústím dymového kanálika, tento problém až tak veľmi nepociťujú. Tu pôsobí ťah fajkára úplne odspodu, čo umožňuje lepšie spálenie tabaku aj na samom dne tabakovej komory.

Zakysnutá fajka – finálne ponaučenie

Ak sa chcete do budúcna vyhnúť tomu, aby Vaša fajka znovu zakysla, musíte jej po každom fajčení venovať dostatok pozornosti, vyčistiť ju a dopriať jej dostatok času na vyschnutie. Inak to jednoducho nejde. Ak je však zakysnutie fajky tak silné, že sa ho už zbaviť nedokážete, tak Vám naozaj nezostáva nič iné, len sa s ňou rozlúčiť a kúpiť si novú. Nech je Vám útechou, že nie ste prvý, a určite ani posledný, komu sa to prihodilo. Berte to tak, že ste o jednu skúsenosť bohatší.

Článok pre vás pripravil: Vojtech