Z akého dreva sa vyrábajú fajky na tabak? Každý fajkár by mal vedieť, čo drží v ruke!

You are currently viewing Z akého dreva sa vyrábajú fajky na tabak? Každý fajkár by mal vedieť, čo drží v ruke!

Z akého dreva sa vyrábajú fajky vedia s dokonalou presnosťou vymenovať hádam len ich najvernejší fanúšikovia – možno ani tí nie všetci. Každý majiteľ drevenej fajky – ak sa teda považuje za znalca v odbore, by mal presne poznať jej výrobný materiál. Držať v rukách fajku a vedieť o nej iba toľko, že je drevená, je žalostne málo aj na začiatočníka. Nie je drevo, ako drevo – toto overené pravidlo platí pri fajkách dvojnásobne. Druh dreva, z ktorého je fajka vyrobená, je jedným z hlavných kritérií posudzovania jej kvality. Len fajka vyrobená z kvalitného dreveného materiálu dokáže fajkárovi poskytnúť plnohodnotný a uspokojivý zážitok. Naopak – fajka vyrobená z nevyhovujúcej dreviny môže fajčenie razom premeniť na jedno veľké trápenie. Z akého dreva sa teda tie najlepšie fajky vyrábajú?

Olivové drevo - detail

Kráľom fajkového dreva je briar! Prečo práve on?

Briarové drevo, skrátene označované aj Briar, je v súčasnosti asi najviac používaným materiálom na výrobu drevených fajok vôbec. Presnejšie sa jedná o koreň vresovca stromovitého (Erica arborea), ktorý rastie najmä v Afrike, Novom Zélande a Austrálii. Briar najideálnejšie spĺňa všetky podmienky pre výrobu tých najkvalitnejších fajok. Briarová fajka je nesmierne tvrdá, odolná a žiaruvzdorná – vynikajúco znáša vysoké teploty aj menej šetrné zaobchádzanie. Riziko jej mechanického poškodenia a vzniku prasklín je zanedbateľné – je preto vhodná pre začiatočníkov, ale aj skúsených fajnšmekrov. Hustota briaru je až 910kg/m3. Briarové fajky sa preto tešia najväčšej obľube a sú najpopulárnejšou z rodiny.

Palisander je rovnako kvalitný – dokonca je lacnejší!

Rovnocenným súperom briaru je pri výrobe drevených fajok palisander, nazývaný aj rosewood. Najrozšírenejším je palisander pravý (Genus dalbergia) – strom pochádzajúci z tropických oblastí Južnej Ameriky. Palisandrové drevo je rovnako kvalitné ako briarové – ich vlastnosti sú takmer identické. Aj ten najskúsenejší fajkár by mal čo robiť, aby tieto dve fajky rozoznal – správajú sa veľmi podobne. Hustota palisandrového dreva je obdobná ako u briaru – 900kg/m3. Je rovnako húževnatý, pevný, tvrdý a nepoddajný – drevo je hnedočervené s tmavým ryhovaním. Oproti briaru má však palisander predsa len trošičku navrch – je lacnejší. Pri palisandri sa využíva nadzemná časť stromu. Jeho ťažba je preto technicky aj finančne menej náročná, ako ťažba koreňov briaru spod zeme – výťažnosť palisandra je takisto neporovnateľne vyššia. Práve preto si palisandrová fajka pýta za rovnakú kvalitu menej peňazí. A to už je dobrý obchod, no nie?

Palisandrové drevo - detail

Olivová fajka? Skvelá voľba špičkovej kvality!

Olivové drevo je pre výrobu fajok ako stvorené. Jeho tvrdosť 1520g/cm2 a hustota dosahujúca hodnoty mramoru (!) ho zaradili do skupiny “oceľového dreva“. Jeho úpornosť a tuhosť však nie sú ani zďaleka jeho jediným benefitom. Má veľmi charakteristickú, ale pritom lahodnú a príjemnú sladkastú vôňu, ktorú si dokáže udržať aj niekoľko rokov. Takmer vôbec nevstrebáva vodu a je značne odolné aj voči extrémne vysokým teplotám – horiaci tabak by sa musel veľmi snažiť, aby mu ublížil. Žlto sfarbené pruhy dreva sa pravidelne striedajú s hnedými – kresba drevnej hmoty je jedna z najkrajších. Oliva európska (Olea europaea), ktorá je zdrojom tohto exkluzívneho materiálu, pochádza síce z Ázie, ale momentálne rastie v Stredomorí a Kalifornii. Olivová fajka je skrátka skvost – ojedinelý a výnimočný vo všetkých ohľadoch.

Briarové drevo - detail fajky

Z akého dreva sa vyrábajú fajky u nás? Slovenské zdroje sú naozaj pestré!

Na Slovensku sa výrobcovia fajok v minulosti zamerali na dreviny, ktoré im poskytol miestny les, či záhrada. Na dovoz drahých surovín zo zahraničia možnosti ani prostriedky neboli – z domácich stromov však dokázali vybrať to najlepšie, čo sa dalo. Na výrobu fajok sa dodnes využíva čerešňové drevo – pružné, poddajné, napriek tomu však dostatočne tvrdé a mocné. Má nádhernú červenohnedú farbu, zamatovú jemnosť, krásnu kresbu a je nevtieravo aromatické. Hruškové drevo je húževnaté a husté, s ružovým až červenkastým sfarbením – vynikajúco sa sústruží, po vysušení je veľmi stále a už vôbec nemení svoj tvar. Dubové drevo s hustotou 680kg/m3 je nesmierne tvrdé, trvanlivé a pevné – z domácich drevín najlepšie zvláda vlhko, sucho a nepriaznivé podmienky, odráža sa to aj na jeho cene. Kedysi dávno patrili medzi najlacnejšie fajky z javora – boli menej trvanlivé, citlivé a slabo sa zbavovali vlhkosti. Čo však bolo podstatné, boli cenovo dostupné aj tým najchudobnejším vrstvám obyvateľstva. Do ich hlavičky sa často musela vkladať plechová vložka, aby sa neprepálili. Pokiaľ viem, dnes sa už vôbec nevyrábajú – je to celkom logické.

Bloky briarového dreva

Aké drevo je pre výrobu fajky najlepšie? Vieme to dávno!

Akokoľvek by sa naši majstri fajok snažili, stredoeurópske dreviny nikdy nemôžu dosiahnuť úroveň briaru, palisandra, či olivy. Už je to raz tak – fyzika nepustí. Skutoční milovníci studeného dymu majú však v tejto veci jasno. V ich zbierkach majú svoje zastúpenie fajky na tabak vyhotovené z takmer všetkých používaných drevín – bez ohľadu na ich spomínané vlastnosti. Že prečo? Lebo zberateľská vášeň…

Článok pre vás pripravil Vojtech