Ako si vybrať fajku na tabak?

You are currently viewing Ako si vybrať fajku na tabak?

Ako si vybrať fajku na tabak? Pre niektorých je to veru ťažká úloha. Spísali sme pre vás niekoľko dôležitých informácií ako postupovať pri výbere fajky. Neznamená, že najlepšia fajka je tá najdrahšia, ktorú ste našli v obchode. Výber tej pravej fajky je priam intímna záležitosť. Pamätajte na dôležité hľadiská, ktoré zohľadňujú výber fajky. Sú to: tvar fajky, kvalita a technické prevedenie.

Pri výbere a nákupe fajky sa poraďte s predajcom, prípadne ho poproste, aby ju rozložil. Kvôli vadám kontrolujte hlavne telo fajky, rúrku na náustok a aj náustok samotný. Náustok musí presne pasovať do tela fajky. Ak je náustok vo fajke umiestnený príliš tesno, pomôže vám grafit. Naneste ho jemne na náustok. Majte na pamäti, že budete fajku často rozoberať, hlavne kvôli čisteniu.

Pre fungovanie fajky je dôležité, aby bola správne vyvŕtaná. To znamená, že dymový kanál vnútri hlavičky ústi na dne fajky. Ak je fajka vyvŕtaná príliš, časť tabaku môže zostať na dne hlavičky. Kvôli nespotrebovanému tabaku sa fajka nezafajčí správne. Navyše sa môže stať, že dno fajky zostane vlhké a fajka skysne a stratí chuť.

Prstienok na náustku je väčšinou považovaný iba za ozdobu, čo je mylná predstava. Aj obyčajný prstienok do istej miery chráni rúrku a náustok pred zlomením. Navyše ak je tento prstienok vyrobený zo striebra či iného kovu, nazýva sa Spigot. Fajky s prstienkom z čistého striebra vyrába aj Írsky výrobca fajok Peterson a ich názov je Army Spigot. Samozrejme tieto fajky patria medzi tie drahšie, ktoré sú pre nováčikov v podstate zbytočné.

Výber fajky podľa typu človeka

Začiatočníci by si mali vybrať fajku s hrubšími stenami, pretože sa toľko nerozpáli ako fajka s tenkými. Ideálny tvar zahnutia fajky je kompromis medzi rovnou (billiard) a zahnutou (bent) čiže tvar half bent t.j. polozahnutá fajka.

Nesmieme opomenúť ďalší dôležitý aspekt pri výbere fajky a tým je jej vyváženosť. Chyťte fajku za koniec náustku a držte ju medzi ukazovákom a prostredníkom. Tým zistíte do akej miery je vyvážená a ako veľmi vám bude ťahať zuby. Ideálna dĺžka náustku na optimálne chladný dym a dokonalý pôžitok z fajčenia je cca 10 cm.

Napriek tomu, že aj fajky podliehajú módnym trendom, výber fajky je vecou osobného vkusu. Asi najhlavnejším aspektom je pomer veľkosti človeka a jeho fajky. Dvojmetrový človek by s drobnou fajkou vyzeral priam bizarne. Veľkosť nie je len vecou estetiky. Je dôležité, aby fajka majiteľovi takpovediac „sadla do ruky“. Preto by mala odpovedať aj veľkosti jeho rúk.

Dva bloky briarového dreva

Výber fajky podľa kresby dreva

Nádherná kresba dreva nie je samozrejmosť. Výber fajky podľa kresby dreva je vecou osobitého vkusu. Pri fajkách s hladkým povrchom je kresba dreva veľmi dôležitá. Podľa nej môžeme rozdeliť fajky do kategórii kvality. Kvalitu kresby dreva meriame podľa uhla pohľadu. Pri pohľade z prednej strany sú na fajke menšie koliečka, ktoré sa tvoria pri raste dreva. Pri pohľade z boku uvidíte čiary, pripomínajúce plamene. Tie môžu byť šikmé a zvlnené – flame grain, alebo rovné straight grain, ktoré sú najviac oceňované. Bohužiaľ bezchybného briarového dreva z ktorého sa vyrába tento typ fajok ubúda. Výrobca fajok tak musí prebrať aj tisíc kusov, než nájde naozaj krásny kus pňa.

Medzi najdrahšie fajky patria práve hladké fajky, ktoré sú jemne morené. Vyniká tak ich tvar a krása kresby dreva. Briarové drevo pochádza z koreňa vresovca, tým pádom sa v ňom často nachádzajú drobné vady ako vzduchové bubliny, či zarastené kamienky. Tieto vady výrobcovia väčšinou opravia a zatrú. Keď si budete vyberať fajku, dôkladne si prezrite opravované miesta. Drobné opravy vo veľkosti špendlíkovej hlavičky nie sú problémom. Fajky s väčšími opravovanými plochami sú podstatne lacnejšie.

Každý výrobca fajok má vlastné kritériá na hodnotenie kvality dreva. Menšie vady na dreve sa zvyknú opravovať pieskovaním. Pri pieskovaní sa proti hlavičke fajky smeruje tryskou žeravý piesok alebo veľmi jemné sklo. Tým sa vyplavia mäkké časti briaru a vytvoria tak plastickú kresbu. Pieskované fajky sú tak odolnejšie a lepšie odvádzajú teplo. Ak hľadáte fajku na denné nosenie napríklad vo vrecku, či máte v úmysle fajčiť aj pri nepriaznivom počasí, zaobstarajte si pieskovanú fajku. Fajky, ktoré majú viacero chýb moria tmavou respektíve čiernou farbou. Vady na dreve sú tak zakryté a dokonca v kombinácii so striebrom pôsobia veľmi esteticky.

Filter

Pri kúpe fajky zvážte, či chcete používať filter, alebo radšej fajčíte bez filtra. Väčšina fajok je vyrobená tak, že sa medzi rúrku a náustok vloží fajkový filter. Najbežnejší priemer filtra je 9 mm, no nájdete aj fajky na filter s priemerom 6 mm. Filtre sú vyrobené z aktívneho uhlia alebo mletej morskej peny (Meerschaum). Účel filtrov je redukovať pomer nikotínu a kondenzátu, čím ochladzujú dym. Najobľúbenejšie fajkové filtre vyrábajú značky Stanwell alebo Vauen či Savinelli.

Náustok

Medzi najpoužívanejšie patria dva typy náustkov, sú to kaučukové alebo akrylové. Medzi najkvalitnejšie patria náustky, ktoré sú kombináciou prírodného a syntetického kaučuku. Správny pomer kaučuku určuje tvrdosť ale aj lesk náustku. Kaučukové náustky sú mäkšie a príjemne sa držia v zuboch. Bohužiaľ, ich nevýhodou je, že časom zošednú. V dnešnej dobe sa preto čoraz viac používajú akrylové náustky. Akryl je síce tvrdý, ale má stály lesk a farbu.

Veríme, že sme vám týmto článkom pomohli a vy si vyberiete fajku k vašej plnej spokojnosti. Sledujte náš blog a dozviete sa mnoho zaujímavostí zo sveta fajok.