Briarová fajka verzus fajka z kukuričného klasu: Poďte s nami nájsť víťaza tohto duelu!

You are currently viewing Briarová fajka verzus fajka z kukuričného klasu: Poďte s nami nájsť víťaza tohto duelu!

Briarová fajka verzus fajka z kukuričného klasu – ako dopadla konfrontácia dvoch známych zástupcov klasického fajčenia tabaku? Pokúsili sme sa poodhaliť všetky ich plusy, mínusy, analógie aj odlišnosti a predložiť vám ucelený rešerš týchto údajov. Výsledky porovnania sú interesantné a stoja za prečítanie. Začiatočníci a menej skúsení fajčiari sa určite dozvedia niečo nové, zbehlí majstri chladného dymu zas majú skvelú príležitosť overiť a potvrdiť si svoje empiricky získané vedomosti.

Briar kontra kukurica – TU je náš rezultát!

História

Prvú fajku z kukuričného klasu vyrobila v roku 1869 americká spoločnosť Missouri Meerchaum Company sídliaca v okrese Franklin pri rieke Missouri v štáte Washington. Pod pôvodným názvom H. Tibbe & Son Co. ju založil prisťahovalec a holandský spracovateľ dreva Henry Tibbe. Položil tak základy tradičnej produkcie kukuričných fajok, ktorá pretrvala až dodnes – zmodernizovaná firemná továreň ich v súčasnosti vyrobí viac než tritisícpäťsto kusov denne!

Fajka na tabak vyrobená z kukuričného klasu, rozsypaný fajkový tabak na štylizovanom pozadí

Príbeh briarovej fajky je trochu dlhší a siaha hlboko do minulosti. Briar sa prvýkrát objavuje na scéne v polovici 18. storočia. Remeselníci si ho vďaka jeho skvelým vlastnostiam rýchlo obľubujú, mimoriadne sympatie si však získava aj u širokej fajčiarskej verejnosti. Dopyt po briarových fajkách potom prudko vzrastá – ide ruka v ruke so stúpajúcou popularitou tabaku vo svete.

Výrobný materiál

Briarové fajky sa vyrábajú z koreňa vresovca stromovitého. Tento malý strom rastie najmä v južnej Európe, Austrálii a Novom Zélande, vyskytuje sa však aj na Kanárskych ostrovoch, v severnej Afrike či Malej Ázii. Briarové drevo je výnimočne tvrdé, pevné a odolné – výborne toleruje vysokú teplotu tabaku a navyše je neskutočne krásne.

Kukuričná fajka, ako už jej názov naznačuje, sa vyrába z klasu kukurice. Avšak pozor, nie z hocijakého! Kukuričný klas musí byť zrelý, dostatočne veľký a hlavne zdravý. Pre použitím sa minimálne dva roky suší, až potom môže ísť do výrobného procesu. Fajka z kukuričného klasu je ošetrená zvláštnou sadrovou zmesou, jej povrch je lakovaný a stopka sa obvykle vyhotovuje z brezového dreva.

Dve briarové fajky na tabak a medzi nimi kovová krabička plná fajkového tabaku

Trvácnosť

Briar je takmer nezničiteľný – ak sa o svoju fajku na tabak budete starať zodpovedne, vydrží vám desaťročia. Podmienkou je pravidelné čistenie, údržba, správne uskladnenie a používanie vhodnej kozmetiky – najlepšie prírodnej.

Fajka z kukuričného klasu až tak húževnatá nie je – skôr naopak. Akokoľvek svedomito by ste sa o ňu starali, dlhšie než dva roky vám neposlúži. Rozhodne to nie je žiadny bežec na dlhé trate – jednoducho si odkrúti svoje a… zoderie sa! Častejšia obmena kukuričných fajok je úplne v poriadku, presne tak to má byť.

Cena

Cena briarovej fajky nie je práve najnižšia, pohybuje sa väčšinou od 20 až 50 eur smerom nahor – tie najakostnejšie či zberateľské kúsky stoja aj niekoľko stovák. Všetko záleží od pôvodu dreva, jeho bonity, ale aj remeselnej zručnosti či renomé výrobcu – vo svete fajok sa za kvalitu proste platiť musí.

Fajka na tabak vyrobená z kukuričného klasu, rozsypaný fajkový tabak na štylizovanom pozadí

Fajka z kukuričného klasu je lacná – prievan v peňaženke vám rozhodne nespraví. Za cenu priemernej briarky si ich v pohode kúpite desať, možno i viac. Extrémne nízke obstarávacie náklady sú bonusom, ktorý vám iná fajka ponúknuť nedokáže. S kukuričnou fajkou v ruke si môžete spokojne povedať, že za málo peňazí počúvate veľa muziky!

Vizáž

Briarová fajka je skutočná dámaelegantná, graciózna, šarmantná. Má rada jemné zaobchádzanie a v nóbl spoločnosti sa cíti ako ryba vo vode. Táto luxusná spoločníčka vás dokáže dôstojne reprezentovať na všetkých akciách, posedeniach či večierkoch – závistlivé pohľady ostatných zúčastnených zvyknú hovoriť za všetko… Ladné krivky, nádherné žilkovanie, unikátna kresba dreva či podmanivý lesk – to všetko je fajka z briaru.

Pravdou je, že fajka z kukuričného klasu vedľa briarky vyzerá ako jej chudobná príbuzná z vidieka. Kukuričná fajka je skôr o funkčnosti, než vzhľade – miluje neformálne stretnutia, čundre, opekačky, kempovanie či výlety pod stanom. Je sama sebou vo svojej jednoduchosti, nič nesľubuje, na nič sa nehrá – a práve to na nej zástupy jej priaznivcov milujú.

Briarové fajky na tabak odložené vo fajkovom stojane

Vstrebávanie vlhkosti

Fajka z briaru verzus fajka z kukuričného klasu – ako skončil súboj z pohľadu pohlcovania vlhkosti? Briar je známy tým, že počas fajčenia dokáže efektívne absorbovať vlhkosť uvoľňujúcu sa pri horení tabaku. Celý nasledujúci deň však potrebuje na to, aby nasatú vlahu vypustil a riadne preschol. Použitá fajka tak musí aspoň 24 hodín (občas aj dlhšie) odpočívať. Rotácia briarových fajok je jedným z dôvodov, prečo zvyknú mať fajčiari vo svojich zbierkachdesiatky svojich pokladov. Jednu fajku môžu fajčiť iba raz denne – musia ich jednoducho striedať.

Fajka z kukuričného klasu funguje podobne, len jedným rozdielom – ako rýchlo vlhkosť nasaje, tak ju aj uvoľní. Dá sa tak použiť aj viackrát za deň bez toho, aby jej hrozilo zakysnutie, pleseň či zápach stuchliny. Ak by predsa len namokla príliš, pár hodín na slniečku to určite napraví. Kukuričná fajka je v tomto smere veľmi vďačná!