Fajky na tabak: Príručka pre začiatočníkov

You are currently viewing Fajky na tabak: Príručka pre začiatočníkov

Fajky na tabak sa v minulosti tešili veľkej obľube a na istú dobu skoro zapadli prachom. Dnes však prebieha ich vzkriesenie z popola a stávajú sa čoraz viac obľúbené aj medzi mladou generáciou.

Ste fajčiar a už vás nudia obyčajné cigarety? Prípadne vám už nechutia a potrebujete zmenu? Ak ste odpovedali áno, fajka na tabak môže byť riešením tohto problému. V našich končinách fajčia fajku najmä milovníci fajčenia. Z toho dôvodu, že sa pre fajku rozhodnú najmä ľudia, ktorí chcú mať z fajčenia aj pôžitok.

Fajka na tabak a fajčenie fajky patrí medzi najstaršie formy užívania tabaku. Ide o relaxačný rituál, ktorý si, ako som už spomenula, užívajú najmä milovníci fajčenia. Tento rituál bol koníčkom mnohých významných osobností, medzi ktorých patril napr. aj Albert Einstein. V dnešnom článku vám predstavím, čo vlastne fajka na tabak je a ako sa používa.

fajka na tabak

Fajky na tabak – Aké sú ich typy?

Na trhu nájdete veľké množstvo fajok na tabak. Fajky majú rôzne tvary a sú vyrábané z rôzneho typu dreva alebo morskej peny. No z dreva sa na výrobu fajok používa najmä briarové drevo, ktoré je najkvalitnejšie. Väčšina fajok sa vyrába ručne, každá je preto originálna.

Ako vybrať fajku na tabak

Možno ste si momentálne položili otázku “Ako si mám teda vybrať fajku na tabak, keď mám tak veľa možností?”. S radosťou vám odpoviem.

Prvým pravidlom je niečo jednoduché, no dôležité. Poraďte sa s predajcom. Tiež nebude na škodu, aby ste ho poprosili, aby vám fajku rozložil. Je potrebné kontrolovať najmä telo fajky, rúrku na náustok a aj náustok samotný, ktorý musí presne pasovať do tela fajky.

Prvý bod by sme mali. Čo ďalej? Dôležitý fakt – fajka musí byť správne vyvŕtaná. Dymový kanál vnútri hlavičky musí ústiť na dne fajky. Ak je fajka vyvŕtaná príliš, časť tabaku môže zostať na dne hlavičky. Ak sa vo fajke nachádza nespotrebovaný tabak, fajka sa nezafajčí správne.

muž drží fajku na tabak a krabičku s fajkovým tabakom

Ďalšou časťou, ktorá k fajke patrí je prstienok. Ten na náustku chráni rúrku a samotný náustok pred zlomením. Ak je tento prstienok vyrobený zo striebra či iného kovu, nazýva sa Spigot. Fajky so Spigotom však patria medzi tie najdrahšie, takže pre začiatočníkov je zbytočné kupovať si ich.

Najlepšou voľbou pre začiatočníkov je fajka s hrubšími stenami, a to z toho dôvodu, že sa toľko nerozpáli ako fajka s tenkými. Ideálny tvar zahnutia fajky je tvar medzi rovnou a zahnutou, hľadajte tak tvar half bent, v slovenčine polozahnutá fajka. Je dôležité, aby fajka majiteľovi „sadla do ruky“, čo znamená, že by mala zodpovedať veľkosti jeho rúk. Preto vyberajte fajku, ktorá vám, jednoducho povedané, “padne do rúk ako uliata”.

Tabak do fajky

Bez tabaku nemôžete začať fajčiť fajku. Výber najvhodnejšieho tabaku môže byť pre začiatočníkov náročný. Pri čítaní nasledujúcich riadkov sa dozviete základné informácie, podľa ktorých sa pri výbere tabaku riaďte.

Pre začiatočníkov sú vhodné tabaky s pridanými príchuťami, ktoré majú menej výraznú a sladšiu chuť. Pre tých skúsenejších a odvážnych je skvelou voľbou čistý nearomatizovaný fajkový tabak so silnou chuťou.

Čo sa týka narezania tabaku, býva narezaný rôznymi spôsobmi. Začiatočníci väčšinou siahajú po voľne rezaných tabakoch, ktoré sa do fajok tvarujú najjednoduchšie.

fajkový tabak na stole s drevenou krabičkou

Mám fajku aj tabak, čo ďalej?

Nasleduje samotné fajčenie fajky. Do fajky vložte tabak a jemne ho zatlačte utláčadlom. Kotlík by mal byť naplnený do polovičky. Opäť vložte tabak a jemne zatlačte, tak aby bola fajka naplnená cca do 3/4. Postup opakujte. Medzi vrchom tabaku a okrajom kotlíku by mal ostať malý priestor.

Vložte si fajku do úst a potiahnite. Ak cez ňu voľne neprechádza vzduch, znamená to, že je tabak veľmi na tesno. Je potrebné všetok tabak vybrať a skúsiť to ešte raz. Jemne z fajky poťahujte a fajkovou zápalkou/zapaľovačom krúžte po povrchu tabaku tak, aby sa rovnomerne rozhorel. Keď sa vám bude zdať, že to tak je, nechajte tabak zhasnúť a postup opakujte. Až potom je skutočne rovnomerne rozhorený.

Na záver mám pre vás tú najdôležitejšiu informáciu. Fajčite pomaly, užívajte si chuť, relaxujte a vychutnávajte si pár minút pokoja 🙂

Článok pre vás pripravila Adriána