Briarové fajky – tradícia a zaručená kvalita

You are currently viewing Briarové fajky – tradícia a zaručená kvalita

Briarové fajky sú jedným z mnohých druhov drevených fajok, ktoré si vo fajkárskej obci vďaka svojej výnimočnosti už dlhodobo držia svoje významné postavenie. Tešia sa veľkej obľube u svojich užívateľov, pričom pevné a dôležité miesto na trhu si udržiavajú výmenou za ponúkanú dlhoročnú tradíciu a s tým súvisiacu vysokú kvalitu.

Briarová fajka – kde sa vzala?

Na výrobu briarovej fajky sa ako materiál používa drevo koreňa vresovca stromovitého (Erica arborea), označované ako Briar (briarové drevo). Jedná sa o ker, resp. malý strom, ktorý dorastá do výšky približne 6 metrov. Vyskytuje sa vo vyšších polohách pohorí Afriky, ale aj na Kanárskych ostrovoch, Austrálii, či Novom Zélande. Koreň vresovca stromovitého, vzhľadom na svoje vlastnosti, spĺňa všetky predpoklady na to, aby bol základom pre dobrú a kvalitnú fajku, na čo prišli fajkári už pred niekoľkými storočiami. Na to, aby bol na výrobu briarovej fajky použiteľný, však musí spĺňať aj niekoľko základných kritérií – musí byť starý aspoň niekoľko desiatok rokov, musí mať vhodný tvar, farbu, byť zdravý, nepoškodený a tvrdý. Bez toho to jednoducho nejde.

Briar - detailná fotografia

V čom je briarová fajka iná?

Briarová fajka je na prvý pohľad úplne rovnaká, ako hociktorá iná drevená fajka, vyrobená z dubu, hrušky, ružového dreva, olivy, či višne. Jej výnimočnosť však tkvie v materiáli, z ktorého je vyrobená. Briarové drevo je charakteristické svojou tvrdosťou a značnou odolnosťou, no napriek tomu je pomerne ľahké. Z tohto dôvodu briarová fajka vynikajúco odoláva vysokým teplotám tabaku pri intenzívnejšom fajčení a prepáliť ju nie je vôbec jednoduché. Túto jej vlastnosť oceňujú fajkári hlavne pri počiatočnom zafajčovaní, kedy je potrebná zvýšená opatrnosť. Oproti iným druhom fajok, najmä hlineným a keramickým, je omnoho odolnejšia voči poškrabaniu, prasknutiu, alebo inému mechanickému poškodeniu. Bez problémov a viditeľných následkov prežije aj náhodný pád na zem, alebo tvrdú podlahu.

Briarové fajky, fajkový príbor a fajkový tabak s nožom položený na stole

Briarové fajky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, doslova sa “ šijú na mieru“ pre individuálnu potrebu každého jedného fajkára. Sú dostupné od tých najmenších, pri ktorých si chcete užiť len krátke, možno desaťminútové fajčenie, až po tie najväčšie, ktoré si plne napchaté môžete vychutnávať sediac vo svojom obľúbenom kresle aj hodinu. Dostupné sú briarové fajky pre bežný deň, ale aj luxusnejšie kúsky pre výnimočné príležitosti, skutočne si stačí len vybrať.

Za koľko a kde ju zoženiem?

Briarové fajky sú už dnes bežne dostupné v e-shopoch na internete, v kamenných špecializovaných predajniach, trafikách, či ako doplnkový tovar v predajniach zameraných na podobný sortiment. Predávané sú buď samostatne, ale veľmi obľúbené sú aj darčekové balenia a kazety, ktoré okrem briarovej fajky obsahujú tiež fajkový zapaľovač, fajkový príbor, alebo vzorku fajkového tabaku.

Briarová fajka naplnená tabakom a fajkový príbor na drevenom stole


V prípade briarových fajok platí pravidlo, že aj napriek svojej kvalite, ktorá je v kruhu fajkárov všeobecne známa, sú predávané za prijateľné ceny, dostupné pre každého. Kúpou briarovej fajky sa zákazníkovi už za niekoľko desiatok eur dostane kvality, s ktorou bude nadmieru spokojný a svoju investíciu určite ľutovať nebude.

Ak ste sa teda rozhodli pre kúpu briarovej fajky, nech sa páči, vyskúšajte…

Článok pre vás pripravil: Vojtech