Fajky BPK Proseč – 179. narodeniny oslavujú vo veľkom štýle!

  • Post published:31. augusta 2021
  • Post category:Fajky na tabak
  • Reading time:7 min. čítania
You are currently viewing Fajky BPK Proseč – 179. narodeniny oslavujú vo veľkom štýle!

Fajky BPK Proseč v kruhu skúsených fajkárov určite nejako zvlášť predstavovať netreba. Táto legendárna česká značka si vďaka vysokej kvalite svojich výrobkov už dávno získala doma i vo svete obrovské množstvo svojich priaznivcov. Malé mestečko Proseč v Pardubickom kraji u našich západných susedov sa stalo kolískou výroby fajok, popularita ktorých poľahky zatienila aj zvučné mená zahraničnej konkurencie. Žiada sa však podotknúť , že plným právom. Prvotriedny výrobný materiál a brilantné remeselné spracovanie zaradili fajky BPK Proseč medzi elitu vo svojom odbore. Viete, čo všetko sa skrýva za tajomstvom ich kolosálneho úspechu?

Malá obec, dve hlavy a skvelý nápad – takto to celé začalo!

mapa českej republiky výsek, na ktorom je Proseč

Na samom začiatku stáli dvaja domáci remeselníci – Antonín Pešina a Filip Švec, ktorí začali v Proseči s výrobou drevených fajok už v roku 1842. Na ich výrobu používali to, čo im rástlo v humne – jelšu, javor a hrušku. Ďalší majstri sa ku nim popridávali postupne – v blízkom okolí ich bolo vtedy okolo dvesto. Miestny obchodník Bernard Kopperle bol výrobou fajok tak uchvátený, že v roku 1880 tu založil prvú väčšiu dielňu na ich výrobu – zamestnal v nej až tridsať robotníkov. Obľúbenosť fajok rástla, výroba sa rozširovala a obchod prekvital. V roku 1905 sa z dielne stala továreň. V nej sa v roku 1910 spustila výroba prvých drevených fajok z dovezeného – vysoko kvalitného briarového dreva. Po roku 1930 sa v Proseči vyrábalo asi 500 typov drevených fajok, ich produkcii sa venovalo okolo 600 remeselníkov. Veľmi vychýrené boli zahnuté fajky Gavalier, Bent, Hubertus, Melzer, Natal, či Topánka. Z rovných fajok sa preslávili typy ako Biliard, Lovat, Pot, Bulldog, Princ, Apple, Chubby, Gloria, alebo Haiti. Ostrieľaní fajkári celkom iste vedia, o čom hovorím. Ako to bolo ďalej?

Neublížila im prvá ani druhá svetová – nastúpili komunisti!

Výroba drevených fajok v mestečku Proseč úspešne odolala dvom svetovým vojnám. Zlom nastal, keď po oslobodení prevzali moc do rúk komunisti. Títo v roku 1950 do Proseče presunuli a sústredili všetku fajkársku výrobu vo vtedajšom Československu – domáca remeselná výroba bola potlačená do úzadia. Po vyvlastnení súkromníkov priemyselnú výrobu drevených fajok prevzal národný podnik KOH – I – NOOR, neskôr TOFA. Výroba a predajnosť drevených fajok lámala rekordy v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, kedy sa ich tu vyrobilo až milión kusov ročne – 90% z nich bolo exportovaných do zahraničia. Toto sú naozaj neskutočné čísla! Takto to fungovalo až do roku 1994, kedy bol podnik v reštitúcii vrátený dedičom pôvodných majiteľov. Pod názvom BPK spol. s r.o. funguje firma veľmi zdarne až dodnes. Úžasné, čo poviete?

starý bradatý pán v baretke fajčí fajku na tabak

Dokonalý tandem? Briar a zlaté české ručičky!

Majstri fajok od susedov stavili pri ich výrobe na dva základné parametre úspechu – prvotriedny materiál a remeselnú zručnosť fajkárov. Fajky BPK Proseč sú vyrobené z briaru – koreňa vresovca stromovitého (Erica arborea). Tento je považovaný za ideálny materiál na výrobu tých najkvalitnejších drevených fajok vôbec. Briarové drevo sa dováža najmä z Afriky, Austrálie, či Nového Zélandu. Briar je ľahký, napriek tomu však vyniká značnou tvrdosťou a vysokou odolnosťou. Prepáliť fajku z briaru je takmer nemožné – vynikajúco odoláva aj tým najvyšším teplotám horiaceho tabaku. Zlomiť ju či poškrabať nie je vôbec jednoduché – znesie aj náhodný pád na zem, alebo menej šetrné zaobchádzanie začiatočníkov. Briar je jednoducho diamantom medzi drevinami. Výnimočný materiál v rukách fenomenálnych fajkových virtuózov z Proseče zaručuje týmto fajkám jediné – bezhraničný úspech a obrovskú žiadanosť u zákazníkov. A to ešte zďaleka nie je všetko!

Fajky BPK Proseč idú s dobou – nič moderné im nie je cudzie!

moderná fajka BPK Proseč na kovovo drevenom podstavci, na bielom pozadí

Fajkári z Proseče sa napriek úcte k tradíciám nebránia moderným technológiám a siahajú aj po menej konzervatívnych materiáloch. Typickým príkladom sú náustky z ebonitu – tvrdej gumy (umelej hmoty) vyrábanej z kaučuku jeho vulkanizáciou. Je to pružný, zároveň však veľmi pevný a odolný materiál čiernej farby s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Je odolný voči chemikáliám, po preleštení vykazuje vysoký lesk a je priateľský ku zdraviu fajkára. Aj takýmto spôsobom sa fajky BPK Proseč snažia osloviť čo najširšiu cieľovú skupinu svojich spotrebiteľov.

Najnovšie modely za uvádzacie ceny! Prečo nie? U nás vždy s garanciou originality!

Horúce novinky od firmy BPK Proseč vám prinášame za najnižšie ceny na trhu. Stále váhate a neviete sa rozhodnúť? Všetko je otázkou niekoľkých klikov – ich kompletnú ponuku mať razom ako na dlani. Zo zahnutých typov je tu krásna FAJKA BPK Proseč 73-66 BONZO (9523), z tých menších zas príjemne pôsobiaca FAJKA BPK PROSEČ 9832 DINKY MINI. O vašu priazeň sa uchádza aj elegantná FAJKA NA ČÍTANIE BPK PROSEČ POLO 63-11 125MM, či nemenej úchvatná FAJKA NA ČÍTANIE BPK 69 79 CHURCHWARDEN. Fajky s tvarom Jockey zastupuje rovná FAJKA BPK PROSEČ 61-54 KENVELO, alebo mierne zahnutá FAJKA BPK PROSEČ 69-61 KENVELO. Ponuka je naozaj široká, výber pestrý a kvalita zaručená. Sme presvedčení, že naše fajky BPK Proseč určite uspokoja potreby aj toho najnáročnejšieho zákazníka!

Pýtate sa kde kúpiť fajky BPK? Odporúčame vám e-shop www.smokeshop.sk