Fajkový chladič – malý veľký pomocník. Prečo naň starí majstri fajok nedopustia?

You are currently viewing Fajkový chladič – malý veľký pomocník. Prečo naň starí majstri fajok nedopustia?

Fajkový chladič je síce malé, jednoduché, ale veľmi dômyselné zariadenie na úpravu kvality tabakového dymu. Svoju najväčšiu slávu zažil fajkový chladič v druhej polovici minulého storočia. V tomto období bol veľmi dôležitým kritériom kvality každej fajky. V súčasnosti sa s ním pri moderných fajkách môžeme stretnúť už len ojedinele. Hviezda fajkových chladičov však ešte úplne nezhasla. Renomovaní výrobcovia fajok aj v dnešnej dobe pustia z času na čas do obehu fajku, ktorá má klasický chladič vo svojej základnej výbave. Snažia sa tak vyjsť v ústrety fajkárom, pre ktorých je fajka s chladičom synonymom delikátnosti.

Kde sa schováva a z čoho je vyrobený?

Fajkový chladič nie je pri pohľade na fajku viditeľný – je schovaný vnútri. Zasúva sa do náustka a jeho časť presahuje až do nástavca. V drvivej väčšine sa vyrába z hliníka – má vysokú pevnosť, nízku hmotnosť, vynikajúcu tepelnú vodivosť a upravuje sa eloxovaním. To znamená, že na jeho povrchu sa vytvorí vrstva oxidu – stáva sa antikoróznym, tvrdým a odolným. Vrstva oxidu hlinitého na jeho povrchu je po diamante najtvrdším nerastom na zemi. Stáva sa tak ideálnym pomocníkom fajkára – je pevný, spoľahlivý a účinný.

Rozobraná fajka na tabak - hlavička a náustok s kovovým chladičom

Pozor – fajkový chladič nie je filter!

Aj keď sa fajkový chladič a filter vkladajú do fajky na to isté miesto, každý z nich plní inú funkciu. Skúsení fajkári určite vedia, o čom píšem. Už podľa názvu je zrejmé, že fajkový chladič dym ochladzuje. Okrem chladenia dymu zachytáva tiež paru, ktorá sa tvorí pri horení tabaku vo fajke. Para sa kondenzuje na povrchu fajkového chladiča a ostáva prakticky dnu vo fajke. Ku ústam fajčiara sa tak dostáva chladný a suchý dym, ktorý je tak viac lahodnejší a delikátnejší. Fajkový filter síce vznikajúcu paru zachytáva tiež, ale jeho hlavnou úlohou je zachytávať decht, oxid uhoľnatý (CO), nikotín a ostatné splodiny horenia tabaku. Dym teda vôbec nechladí – významnejší je zo zdravotného hľadiska. Fajkový chladič zas neplní vôbec filtračnú úlohu. Ako teda fajkový chladič funguje?

Fajkový chladič a filter nastoknuté vo fajkových náustkoch

Fajkové chladiče fungujú dvojako – klasický typ je najčastejší!

Úlohou fajkového chladiča je zabezpečiť, aby dym vychádzajúci z náustka fajky pri ťahu nebol vlhký a teplý. Klasický fajkový chladič je tvarovaný tak, aby čo najväčšia časť jeho povrchu dokázala prísť do styku s prechádzajúcim dymom. Zvykne mať aj malé drážky, ktoré tomuto účelu napomáhajú. V konečnom dôsledku to znamená, že ťah fajkára pri použití fajkového chladiča bude musieť byť o poznanie silnejší, ako bez neho. Niekedy to však vôbec nepocítite – oveľa silnejší ťah vyžaduje napríklad obyčajný fajkový filter. Princíp fungovania klasického fajkového chladiča je taký, že na jeho povrchu dochádza ku kondenzácii vznikajúcich pár. Kondenzovaná para v podobe kvapaliny následne po tele chladiča steká smerom ku nástavcu – tu do neho z chladiča pomaly odkvapkáva. Kvalitné drevo nástavca fajky (briar, alebo palisander) následne vlhkosť absorbuje a vstrebáva. Minimalizuje tak jej výstupné množstvo cez náustok – väčšina vlhkosti ostáva v tele fajky. Aký je ten druhý typ fajkového chladiča?

Fajkový chladič ako dutá trubica. Ako funguje?

Zvláštnou kategóriou sú duté trubicové fajkové chladiče. Jedným koncom zasúvajú do náustka fajky – podobne ako tie klasické. Sú však dlhšie – od náustka siahajú až po ústie dymového kanálika do tabakovej komory. Od klasického chladiča sa tento typ líši tým, že para sa kondenzuje na vnútornej stene dutej trubice – nie na jej povrchu. Kondenzátu vytvorenému v dutine takéhoto chladiča sa počas fajčenia fajky vieme zbaviť dvoma spôsobmi. Ak zdvihneme hlavičku fajky nahor – kondenzát vytečie z fajky cez náustok. Jemnučkým poklepaním náustka po mäkkej podložke môžeme kvapaline trochu pomôcť – fajkový náustok následne utrieme do servítky. Keď fajku otočíme náustkom nahor, kondenzát zas vytečie rovno do hlavičky fajky – toto je druhý spomínaný spôsob. Voľba tej – ktorej metódy je iba na zvážení fajkára. Zbystrite pozornosť – teraz prichádzajú na rad povinnosti!

Fajkový chladič držaný medzi dvoma prstami

Fajka nie je stroj – potrebuje oddych! Viete prečo?

Po každom jednom fajčení musíte fajku vyčistiť – inak to nejde. Rozoberte ju, vyberte chladič a prečistite – od náustka až po okraj hlavičky, zvonku aj zvnútra. Je potrebné vytrieť ju úplne dosucha, fajkový vosk jej tiež určite neublíži. Pýtate sa, prečo je táto tortúra nevyhnutná? Odpoveď je jednoduchá – musíte ju zbaviť vlhkosti! Áno, aj tej, ktorá sa kondenzovala na fajkovom chladiči a ostala dnu vo fajke. Vyčistenú fajku nechajte odpočívať v stojane aspoň jeden celý deň. Zlaté pravidlo, že každá fajka sa fajčí len raz denne, musí byť dodržané bez debaty. Vaša fajka potrebuje jednoducho vyschnúť – s tým nič nenarobíte. Moja rada? Kúpte si viac fajok – na každý deň jednu! Len tak vám vaša fajka dokáže poskytnúť dokonalý zážitok. A presne o to nám ide, či nie?

Článok pre vás pripravil Vojtech