Fajky z briaru? Poďte sa zaľúbiť do ladných kriviek kráľovien chladného dymu!

  • Post published:6. júna 2022
  • Post category:Fajky na tabak
  • Reading time:7 min. čítania
You are currently viewing Fajky z briaru? Poďte sa zaľúbiť do ladných kriviek kráľovien chladného dymu!

Fajky z briaru sú považované za najlepšie drevené fajky na tabak vôbec – tento nepopierateľný fakt musíme spomenúť hneď v úvode. Pravdou je, že každá drevená fajka na tabak má svoje čaro – nech už je vyrobená z palisandra, duba, čerešne, orecha, olivy či hrušky. Fajky z briaru však stoja nad všetkými. Za toto výsostné postavenie vďačia svojim výnimočným vlastnostiam, ktoré sú, povedzme si pravdu, pre všetky ostatné drevené fajky nedosiahnuteľné. Briarka nechýba v zbierke snáď ani jedného oddaného a vášnivého fajkára – je to generáciami overená klasika, ktorá si svoje miesto na piedestáli slávy určite zaslúži. Priblížme si teda, čo robí fajku z briaru jedinečnou a prečo je tak veľmi žiadaná!

Prečo je briarová fajka nenapodobiteľná? Za všetkým stojí kvalita dreva!

Fajky z briaru sa vyrábajú z koreňa vresovca stromovitého – Erica arborea. Je to malý strom, skôr ker, ktorý dorastá do výšky 7 metrov a vyskytuje sa v horských pásmach (od cca 600 m n.m.) až po kosodrevinový – subalpínsky stupeň (1200 až 1600 m n.m.). Rastie v suchších lesoch a stráňach južnej Európy – nájdeme ho však aj na Kanárskych ostrovoch, v severnej Afrike či Malej Ázii, ale i niektorých oblastiach Veľkej Británie, južnej Austrálie alebo Nového Zélandu.

Briarová fajka položená na konári stromu

O vhodnosti briaru na výrobu fajok sa vie už niekoľko storočí – je ideálnym prírodným materiálom na produkciu tých najakostnejších a absolútne dokonalých exemplárov. Ani s briarom to však nie je tak jednoduché, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Koreň vresovca musí byť bez akýchkoľvek chýb a kazov – nepoškodený a stopercentne zdravý, dostatočne tvrdý, súci tvarovo aj farebne a starý minimálne 20-30 rokov. Iba z takéhoto vyberaného dreva sa dá vyhotoviť skutočne špičková, prvotriedna a ukážková briarová fajka!

Fajky z briaru sú proste TOP! V čom sa líšia od ostatných?

Tajomstvom úspechu briarovej fajky je materiál, z ktorého je vyrobená. Briarové drevo je mimoriadne tvrdé a odolné – vzhľadom na túto vlastnosť sa pri jeho spracovaní musia používať nástroje špeciálne prispôsobené jeho húževnatosti a tuhosti. Briar je nepoddajný, nesmierne pevný a rezistentný voči mechanickému poškodeniu. Fajky z briaru sú extrémne trváce a takmer nezničiteľné – pri správnej a primeranej starostlivosti vám vydržia spoľahlivo slúžiť naozaj veľmi dlhé obdobie.

Briarová fajka a kôpka tabaku na drevenom pozadí

Škrabance, ryhy či prasknutia sú v prípade fajok z briaru skutočne ojedinelé – ide skôr o zriedkavú výnimku, ktorá potvrdzuje pravidlo. Rovnako dobre zvládajú tiež náhodný úder či prípadný pád na zem. Briarky bez väčších problémov tolerujú aj vysokú teplotu spaľovanej tabakovej zmesi – oproti iným fajkám je tak riziko ich prepálenia niekoľkonásobne nižšie. Ich neobyčajnú tepelnú odolnosť oceňujú fajkári hlavne pri procese zafajčovania. Počas úvodného (približne dvojtýždňového) vytvárania ochrannej karbónovej vrstvy v tabakovej komore je briarová fajka svojmu majiteľovi ochotná prepáčiť aj menší prešľap či prehrešok. Je nesmierne tolerantná a omnoho menej háklivá, než fajky vyrobené z iného druhu dreva.

Každá fajka z briaru je originál! Čo to znamená?

Briarové fajky sa nevyrábajú masovo – na trh nikdy neprichádzajú z výrobných liniek veľkých fabrík či tovární. Každá z nich je vyrobená ručne – tie najkvalitnejšie briarky sa vyhotovujú pod dohľadom skúsených majstrov v menších dielňach či manufaktúrach. Strojová veľkovýroba, ktorá uprednostňuje kvantitu na úkor kvality, si tu skutočne ani len neškrtne. Čo z toho vyplýva? Asi to, že dve celkom rovnaké a zhodné fajky z briaru nejestvujú – aj tie zdanlivo úplne totožné sa od seba vždy odlišujú aspoň v malých detailoch. Každá briarová fajka je vzácny unikát. Ak ju máte, tak vlastníte niečo, čím sa nikto iný na svete nemôže pochváliť. Pri posudzovaní bonity briarovej fajky sa prihliada na kresbu a štruktúru jej dreva, farbu, ale aj lesk či precíznosť remeselného spracovania. Z tohto pohľadu sú fajky z briaru neskutočne krásne, podmanivé a pôvabné – ich okúzľujúci vzhľad je v kruhoch milovníkov chladného dymu povestný.

Briarová fajka položená na starožitnej knihe

Fajky z briaru? Ak túžite po prívale nespútanej vášne, tak áno!

Briarová fajka je jasným dôkazom toho, že láska na prvý pohľad, ktorá následne vydrží celý život, naozaj existuje. Koľko pravdy je na príbehoch a legendách, ktorými sú fajky z briaru opradené? Overiť a vyskúšať si to na vlastnej koži môžete za pár desiatok eur – dobrú briarovú fajku za túto cenu dnes už ponúka každý poctivý smoke shop. Dodržte pár základných pravidiel a briarová fajka vám stonásobne vráti všetko, čo ste do nej investovali. Čo tým máme na mysli? Všetci vieme, že fajka je rodu ženského. Takže jedine kopec pozornosti, nemálo hýčkania a stopercentná starostlivosť v podobe jej pravidelnej údržby sú zárukou toho, že briarka vám bude vernou a oddanou partnerkou aj niekoľko desaťročí. Ale to už dávno viete…

Článok pre vás pripravil Vojtech