Fajka na tabak: Ako ju správne naplniť?

You are currently viewing Fajka na tabak: Ako ju správne naplniť?

Fajka na tabak a celý rituál okolo fajčenia týmto delikátnym spôsobom, vyžaduje určitú zručnosť a prax. Skúsený fajčiar vie všetko potrebné k tomu, aby si umenie fajčenia fajky užil doslova na úrovni. Pokiaľ zatiaľ nepatríte k ostrieľaným odborníkom na fajky, čítajte nasledujúce riadky. Jedna z najdôležitejších schopností je totiž správne plnenie fajky tabakom.

Tabak pridávajte postupne, najlepšie po tretinách

Ideálne je, keď tabak horí rovnomerne a nezhasína. Dosiahnete to tým, že tabakovú zmes natlačíte do fajkovej hlavičky po tretinách. Prvou tretinou zvoľna naplňte fajku až po vrch s tým, že tabak potom jemne zatlačíte zhruba do polovice výšky hlavičky. Či ste zvolili správne množstvo zistíte tak, že fajkový tabak má určitú vôľu. Pri druhej, ako aj pri tretej tretine postupujete rovnakým spôsobom s tým rozdielom, že tlak pri zatláčaní tabaku postupne zväčšujete.

Fajka na tabak značky Sypuera naplnená tabakom

Fajka na tabak sa nikdy neplní až po vrch

Keď už máte hlavičku plnú, je dôležité, aby nebol tabak zarovno s okrajmi hlavičky a už vôbec nie kopcom. Ľahko by tak pri zapaľovaní obhorel vrch hlavičky a fajka by sa tým znehodnotila. Prílišné natlačenie tabaku spôsobí to, že dym potiahnete príliš ťažko, poprípade vôbec. Preto musí v stlačenom tabaku ostať mierna vôľa. Naopak, nedostatočne natlačený tabak horí veľmi rýchlo, čo ho príliš zahrieva a nielenže potom nepríjemne štípe na jazyku a opäť môže dôjsť k znehodnoteniu fajky spálením vnútra hlavičky.

Síce chvíľu potrvá, kým si nájdete svoj ideálny pomer plnenia, ale ak sa zamýšľate nad tým, že občas vymeníte cigarety za fajku, nemáte na čo čakať. Táto labužnícka skúsenosť stojí určite za to. Je to rituál pohody a relaxu, pričom máte pred sebou ešte veľké množstvo variácií, či objavov.

Článok pre vás pripravil: Tibor Kabatt