Ako si vybrať prvú fajku?

You are currently viewing Ako si vybrať prvú fajku?

Ako si vybrať prvú fajku – alebo jednoduchý návod pre úplného začiatočníka, ktorý s tabakom a fajčením doteraz vôbec neprišiel do kontaktu, a teda začína stavať na zelenej lúke. Do sveta fajok vhupol rovnými nohami a jednoducho povedané – potreboval by ukázať, kde je sever. Tak presne pre túto cieľovú skupinu sú určené nasledujúce riadky. Druhou skupinou začínajúcich fajkárov sú tí, ktorí už nejaké tie skúsenosti majú, pretože už fajčili napríklad cigarety, alebo cigary. Chcú len vyskúšať niečo iné, nové, či nepoznané. Aj oni tu však určite nájdu cenné informácie, ktoré im v začiatkoch ich fajkárčenia môžu významne pomôcť. Veď človek sa učí celý život, a nikto učený z neba nespadol, či tak nejako mi to hovorili v škole. Návod som zhrnul do 10 základných bodov, len dúfam, že som na nič podstatné nezabudol. Tak teda poďme na to!

Veľkosť a tvar fajky

Veľkosť a tvar fajky je prvým dôležitým parametrom, podľa ktorého si budeme svoju prvú fajku vyberať. V tomto smere je vhodné použiť pravidlo výberu starej známej – zlatej strednej cesty, a teda zvoliť strednú veľkosť fajky. Tie malé, alebo veľké, či inak extravagantné, sú určené skôr pre skúsenejších fajkárov, ktorí si už svoju cestu našli a zistili, čo je pre nich to pravé orechové. Stredne veľká fajka je dlhá približne 12 až 16 cm, vonkajší priemer hlavičky sa pohybuje okolo 3,5 cm a výška zhruba 4,5 cm. Veľkosť tabakovej komory by mala byť taká, aby ste do nej dokázali strčiť svoj ukazovák, toto vám zaručí priemernú dĺžku fajčenia okolo 1/4 hodiny. Hlavička stredne veľkej fajky je hrubá 0,5 cm, pričom celá váži približne od 30 až do 50 gramov. Pri výbere tvaru fajky sa budeme riadiť tým istým pravidlom. Odporúčal by som mierne zahnutý tvar fajky (tzv. half bent), ktorá sa nachádza niekde v strede pomyselnej cesty medzi úplne zahnutou fajkou (tzv. bent) a rovnou (tzv. billiard). Na začiatok je to asi ten najlepší možný výber.

Briarové fajky značky Sypuera rozložené na kameňoch v prírode

Výrobný materiál

Na súčasnom trhu sa núka veľký výber fajok z pohľadu toho, z akého materiálu sú vyrobené. K dostaniu sú drevené fajky, hlinené, keramické, dokonca aj kovové, sklenené, či z morskej peny. Pre začiatočníka je však najvhodnejšou voľbou práve tá prvá spomenutá – drevená fajka. Najideálnejšia je briarová fajka, ktorá vzhľadom k materiálu, z ktorého je vyrobená, do istej miery toleruje drobné chybičky fajkára – začiatočníka pri jej používaní. Je vyrobená z veľmi tvrdého a odolného dreva (koreňa) vresovca stromovitého. Z tohto dôvodu veľmi dobre odoláva vysokým teplotám vznikajúcim pri horení tabaku, čím sa znižuje riziko jej prepálenia. Zároveň dobre zvláda aj menej šetrné zaobchádzanie, alebo iné menšie mechanické poškodenia. Je to jej veľká výhoda oproti jej “kolegyniam“, vyrobeným z mäkšieho a jemnejšieho dreva višne, hrušky, či javora, ktorú ocení hlavne začiatočník.

Výber tabaku

Výber tabaku je tiež veľmi podstatný. Pre začínajúceho fajkára nie je vhodné začínať s tabakom, ktorý je veľmi silný, chuťovo veľmi výrazný, korenistý a zemitý, až štipľavý. Preto by som sa v tomto prípade vyhol tabaku druhu Dark Fire Cured, alebo Latakia, a skúsil by som skôr jemnejšiu Virginiu, ktorá je slabšia a má sladkastú chuť z dôvodu vysokého obsahu cukru v tabakovom liste. Musíte si uvedomiť, že fajka nie je cigareta, ale ani cigara. Na chuť fajkového tabaku je potrebné si zvykať, a to veľmi postupne a pomaly, aby vás hneď na začiatku neodradil jeho zlý výber. Postupom času, až mu prídete na chuť, je možné experimentovať a posúvať sa ďalej.

Fajkový filter

Ako začiatočníkovi by som vám odporúčal kúpiť si fajku, do náustku ktorej je možné umiestniť fajkový filter. Tento vám počas fajčenia dokáže prefiltrovať dym a čiastočne ho zbaviť drobných čiastočiek tabaku, dechtu a nikotínu. Dym tak bude čistejší, lahodnejší a jemnejší, čo oceníte hlavne pri prvých pokusoch o fajčenie fajky. Neskôr, až to uznáte za vhodné, môžete ho kedykoľvek prestať používať, je to len na vás. Ešte spomeniem, že na výber máte viac druhov fajkových filtrov, napríklad fajkový filter s aktívnym uhlím, alebo fajkový filter s morskou penou. Majte však na pamäti, že filter sa musí po každom jednom fajčení vymeniť za nový, pričom do fajky ho vždy vkladáme jeho keramickým koncom smerom ku hlavičke! Garantujem vám, že opačne ho vložíte iba raz, viackrát sa ám to určite nestane.

Fajkový zapaľovač značky Gentelo

Nezabudnite na fajkový zapaľovač

Fajkový zapaľovač je špeciálne upravený tak, aby dokonale vyhovoval svojmu účelu, na ktorý bol vyrobený. Tryska a plameň sú z jeho tela vyvedené zboku, čím sa pri zapaľovaní fajky výrazne znižuje riziko spálenia okrajov hlavičky, či vašich prstov. Tabak vo fajke od neho neprevezme žiadnu pachuť, pretože je plnený butánom, ktorý horí dokonale, čisto a bez zápachu. Nikdy preto neskúšajte fajku pripaľovať benzínovým zapaľovačom, voskovou sviečkou, alebo inou nevhodnou alternatívnou metódou. Fajkový zapaľovač skutočne budete potrebovať.

Bez fajkového príboru to tiež nepôjde

Fajkový príbor musí byť povinnou výbavou každého, nielen začínajúceho fajkára. Podľa názvu by sa mohlo zdať, že má niečo spoločné s príborom, ktorý máte uložený v zásuvke vašej kuchynskej linky. Nie je to však vôbec tak, zdanie klame. Fajkový príbor je malý trojdielny kovový nástroj, ktorý pozostáva z lyžičky, tyčinky a dusítka. Budete ho potrebovať pri plnení fajky tabakom, úprave zmesi počas fajčenia, ale asi najviac pri čistení fajky po ukončení fajčenia. Na tento účel budete tiež nevyhnutne potrebovať fajkové kefky, fajkové tyčinky, ale aj fajkový vosk, či fajkovú leštiacu pastu. Fajkové kefky sú malé, špeciálne upravené kefky kónického tvaru, určené na čistenie vnútorných častí fajky. Fajkové tyčinky sú určené na to isté, len sú jemnejšie a majú bavlnenú povrchovú úpravu z dôvodu zvýšenia ich absorpčnej schopnosti. Fajkový vosk a fajková leštiaca pasta slúžia na finálnu konzerváciu a ošetrenie povrchu celej fajky.

Fajkový príbor s detailom na: Vyrobené v českej republike

Zafajčenie novej fajky je alfou a omegou

Snáď najdôležitejšia vec, ktorú budete musieť urobiť po kúpe novej fajky, je jej zafajčenie. Zafajčenie fajky je proces, pri ktorom sa na stenách jej tabakovej komory postupne a pomaly vytvára karbónová (uhlíková) vrstva, ktorá má za úlohu chrániť fajku pred sálavým teplom horiaceho tabaku a prepálením. Jej ideálna hrúbka je 1 až 2 milimetre, táto sa musí následne zo strany fajkára trvale udržiavať. Celý proces trvá 14 dní, kedy sa fajka fajčí každý druhý deň za podmienky, že do tabakovej komory sa postupne pridáva stále viac a viac tabakovej zmesi. Pri prvom fajčení sa komora naplní iba do 1/4 svojho obsahu, až pri tom poslednom sa plní celá. Fajčí sa jemne, pomaly a opatrne, pričom po každom jednom fajčení je potrebné fajku dôkladne vyčistiť a nechať celý nasledujúci deň odpočívať a schnúť. Pri tejto činnosti by som však aj napriek dôvere vo Vaše schopnosti, aspoň na úplnom začiatku, odporúčal dohľad skúsenejšieho fajkára (bez urážky).

Každá fajka potrebuje stojan

Už som to niekde spomínal, že fajčenie fajky je životný štýl. Fajkár vníma svoju fajku ako partnera, ktorý mu robí spoločnosť vo chvíľach oddychu, relaxu a meditácie. A podľa toho sa k nej aj správa. Je pre neho nepredstaviteľné, aby fajka ležala a povaľovala sa len tak, pohodená niekde na stole, alebo v zásuvke stola. Pekne vyčistená a vyleštená má svoje miesto v stojane na fajky, kde môže hrdo a dôstojne reprezentovať svojho majiteľa. V predaji sú stojany pre jednu fajku, ale aj dvoj, troj a viacmiestne. Stojany na fajky sa vyrábajú z dreva, keramiky, kovu, alebo zo skla, ale aj vzájomnou kombináciou týchto jednotlivých materiálov. V ich širokej ponuke nie vôbec žiadny problém nájsť ten pravý, ktorý bude dokonale ladiť s vašou obľúbenou fajkou.

Briarová fajka Sypuera položená na kameni

Jednou fajkou to len začína

Musíte si byť vedomý toho, že keď podľahnete kúzlu fajky a budete sa chcieť pravidelne oddávať pôžitku, ktorý vám dokáže poskytnúť len ona, tak ich jednoducho budete potrebovať viac. Ak budete chcieť fajčiť denne, tak pri dodržaní zásady, že jedna fajka sa fajčí len raz za deň, vám jedna stačiť určite nebude. Aj fajka si potrebuje oddýchnuť, zregenerovať, a hlavne – vyschnúť. Ak od nej požadujete plný výkon, musíte jej to proste dopriať, aby vám to ona mohla vzápätí vrátiť späť – v podobe dokonalého zážitku.

Ako si vybrať prvú fajku – finále

Aby ste si mohli užiť všetko, čo Vám fajka dokáže ponúknuť, na jej fajčenie si musíte v priebehu dňa vyhradiť dostatok času. Mala by to byť len vaša chvíľa – nikým a ničím nerušená, kedy nebudete riešiť nič iné, iba si užívať krásu okamihu. A presne v tom tkvie čaro fajky, ktoré máte teraz aj vy na dosah ruky. Stačí sa ho už len dotknúť.