Ako prebieha čistenie fajky na tabak?

You are currently viewing Ako prebieha čistenie fajky na tabak?

Fajky na tabak sú ako ženy. Vyžadujú čas a potrebnú starostlivosť, za čo sa vám odvďačia znamenitým pôžitkom. Tak ako je potrebné vyhradiť si čas na proces fajčenia, nesmiete zabúdať aj na nevyhnutné čistenie fajky po každom použití. V opačnom prípade bude fajka zapáchať a fajčenie bude mať nepríjemnú chuť. Pozrime sa spolu ako náležité čistenie prebieha.

Prečo je pravidelné čistenie také dôležité?

Dôvod je zásadný. Tabak totiž pri každom fajčení uvoľňuje kondenzát – vlhké kvapôčky, ktoré sa usádzajú v hlavičke, ako aj v tele a náustku. Ak fajku dôkladne nevyčistíte, kvapôčky vsiaknu do fajky. Zároveň môžu vo fajke zostať zvyšky tabaku a popola, ktorých chuť je naozaj pálčivá. Následky nedostatočného alebo žiadneho čistenia sme vám prezradili už v úvode.

špinavá fajka na tabak - pravidelné čistenie je dôležité

Čistenie fajky v jednoduchých krokoch

Najdôležitejšie je nechať fajku po fajčení vychladnúť. Vyklepte z fajky zvyšný tabak a uložte ju do stojana. Ak by ste rozoberali fajku bezodkladne po fajčení, mohla by sa vám poškodiť rozhorúčená rúrka do ktorej vkladáte filter.

– Ak ste nedofajčili do konca a zostal vám vo fajke zvyšok popola, môžete ho rozložiť po dne hlavičky, vlhkosť sa doň vsiakne.

Opatrne rozoberte fajku jednosmerným, otáčavým pohybom náustku. Buďte pri tom obozretný, aby ste nezlomili rúrku na filter.

– Pokiaľ máte fajku na filter, nie na chladič, odporúčame vám filter po každom fajčení vymeniť. Medzi fajčiarmi sa samozrejme nájdu aj takí, ktorí uhlíkový filter použijú v rámci šetrnosti viac krát. Ak máte fajkové filtre, ktoré majú plastový uzáver, vkladajte ich plastovým koncom do vnútra náustku.

V nasledujúcom kroku budete potrebovať fajkové čističe. Jeden čistič použite na vyčistenie rúrky na filter a pretiahnite ho pozdĺž celého náustku. Nezabudnite čističom prejsť aj cez telo fajky až ku hlavičke.

– Pre dôkladnejšie čistenie použite papierovú vreckovku, ktorú zrolujete a krúživými pohybmi vyčistite náustok, telo aj hlavičku fajky. Ak sú vo fajke pripálené zbytky tabaku, použite fajkový príbor a jemne odstráňte zvyšky.

Špinavé fajky na tabak

Vyčistenú fajku nechajte deň odpočívať. Ak máte neodkladnú chuť fajčiť ešte v ten istý deň, je vhodné zaobstarať si ďalšiu fajku. Je vítané mať po ruke viacero fajok, aj z dôvodu rozdielnej aromatizácie tabakov, ktorých vôňa ostáva vo fajke prítomná aj po dofajčení.


Veríme, že týmto jednoduchým návodom pomôžeme viacerým začiatočníkom fajčenia fajky. Ak sa vám náš návod páčil, môžete pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.

Článok pre vás pripravila: Veronika Ursínyová