Skladovanie fajkového tabaku je témou, ktorá si priestor na našej stránke rozhodne zaslúži. Prečo je dôležité, aby ste boli v tomto smere v obraze? Následkom zle uskladneného tabaku totiž môže byť okrem vrások na čele a vášho veľkého sklamania aj nemalá finančná strata. A to už určite zabolí. Naopak, správne opatrený fajkový tabak dokáže fajčiarovi poskytnúť plnohodnotný a skvelý zážitok aj po mesiacoch či dokonca rokoch svojho skladovania. V dnešnom článku sa dozviete, čo všetko by ste (ne)mali robiť, aby si uskladnené fajčivo zachovalo svoje pôvodné vlastnosti čo najdlhšie. Tak čo, pustíme sa do toho?
Skladovanie fajkového tabaku si pýta náležitú pozornosť! Ktoré faktory ovplyvňujú jeho kvalitu?
Vlhkosť a teplota
Vlhkosť a teplota sú činitele, ktoré na kvalitu skladovaného tabaku vplývajú asi najviac. Počas roka sa vlhkosť v byte pohybuje v rozmedzí 30 až 70%. Kolísanie vlhkosti od 40 do 60% je všeobecne považované za normálne, pri bežnej izbovej teplote 22C by však jej úroveň hranicu 50% prekročiť nemala. Klimatické podmienky jednotlivých ročných období pôsobia aj na prostredie vo vašej obývačke. Optimálna vlhkosť izby je 50-55% v zime a 45-50% v lete. Ako to súvisí s tabakom?
Pri vlhkosti nižšej ako 30-40% alebo teplote nad 25C dochádza k jeho nadmernému vysušovaniu. Suchý tabak sa láme, trúsi a obťažne napcháva do fajky. Horí rýchlo, pri vyššej teplote, jeho dym je drsný, štipľavý a horký. Čo sa deje pri izbovej vlhkosti vyššej než 60-65% alebo teplote nižšej než 15C? V takomto prostredí má zas tabak tendenciu viazať na seba atmosférickú vodu až natoľko, že môže začať tuchnúť, plesnivieť a hniť. Mokrý tabak sa zle zapaľuje, slabo horí a vo fajke zhasína. Navyše, dym vlhkého tabaku hryzie jazyk!
Slnečné žiarenie a čerstvý vzduch
Priame slnečné svetlo vášmu tabaku vyslovene škodí. Ultrafialové žiarenie núti tabak k oxidácii, ktorá zásadne mení jeho vlastnosti. Na akosti mu to vôbec nepridáva, práve naopak – jeho bonita v dôsledku agresívnej oxidácie výrazne klesá. Veľa čerstvého vzduchu prináša ku tabaku viac kyslíka, ktorý tiež prispieva k zintenzívneniu neželaných oxidačných procesov. Slnečné lúče a svieži vzduch musíte bezpochyby držať od svojho tabaku čo najďalej. Tmavá a suchá špajza či komora sú na uskladnenie tabaku ako stvorené, kuchyni či zaparenej kúpeľni sa oblúkom vyhnite.
Prach, špina, škodcovia či iná aromatická sušina
Zamedzenie kontaktu uskladneného tabaku s prachom a špinou je kľúčové. Drobné čiastočky nečistoty sú zásobárňou mikróbov, baktérií, húb a ďalších mikroorganizmov, ktoré ho môžu ľahko infikovať. Rovnako nekompromisný prístup je potrebné zvoliť aj voči škodcom – chrobáky, červy, larvy či rôzne formy hmyzu patria medi úhlavných nepriateľov vášho tabaku. Mimochodom, fajkový tabak nikdy(!) neskladujte v spoločnej nádobe s inými bylinami. Prečo? Absorpciou ich vône by totiž definitívne stratil svoju osobitosť. Divný mix arómy tabaku a ovocného čaju, agátu, žihľavy či sušenej mäty asi nie je to, čo od dymu očakávate.
Skladovacie nádoby
Fajkový tabak nikdy nenechávajte dlhší čas vo vrecku či obale, v ktorom ste ho zakúpili. Po otvorení balenia by ste mali jeho nespotrebovaný zvyšok bezodkladne presypať do vhodného skladovacieho priestoru. Viete, čo všetko môžete doma na dlhodobé uskladnenie fajkového tabaku použiť? Začnime tým, kam by ste ho stopercentne dávať nemali.
Uzatvárateľné plastové ZIP vrecká berte ako z núdze cnosť. Tabak v nich síce pár hodín vydrží, no vďačný vám istotne nebude. Transparentné polyetylénové ZIP vrecko sa totiž celkom hermeticky zatvoriť nedá – prepúšťa svetlo a čiastočne aj vlhko. Nedokonalé utesnenie vedie ku kondenzácii vody na jeho vnútorných stenách, čo fajkovému tabaku vonkoncom neprospieva.
Drevené a papierové škatule tiež nie sú žiadne terno. Svetlo síce neprepustia, no voči vlhku, teplu, zime, prachu alebo drobnej chrobači sú takmer bezmocné. Veľmi podobne sú na tom aj vrecká z rôznych druhov textílie alebo tkaniny. Ani tadiaľto proste správna cesta nevedie.
Sklenené poháre sú absolútny TOP! Ich uzatváracie veká či skrutkovacie viečka sú celkom nepriedušné a vodotesné. Fajkový tabak je tak vnútri fľaše splna chránený – z vonkajšieho prostredia k nemu neprenikne nič, čo by mu mohlo ublížiť. Konštantné a stále podmienky, ktoré vytvára sklenený pohár, žiadna iná alternatíva vášmu tabaku ponúknuť nedokáže. Priehľadnosť skla sa dá vyriešiť baliacim papierom alebo tmavou lepiacou páskou. Uloženie pohárov s tabakom do nepriesvitnej kartónovej škatule však tiež nie je zlý nápad.
Plechové dózy sa svojou schopnosťou bezpečne skladovať a chrániť tabak približujú ku skleneným pohárom snáď najviac. Ich jediným hendikepom je hrdza. Táto sa v menej kvalitných plechovkách sem-tam objaví, častejšia kontrola tabaku je preto celkom namieste. Aj na túto chorobu však poznáme liek. Pri výbere dózy dbajte na to, aby mala označenie „stainless steel“, teda vyrobená z antikoróznej ocele. V klasifikačnom hárku by sme mohli plechové dózy na tabak smelo hodnotiť známkou výborný, prípadne jedna mínus. Plechovky na tabak sú jedným slovom fajn.