Fajkový tabak – čo o ňom (ne)vieme ?

  • Post published:16. mája 2021
  • Post category:Fajkový tabak
  • Reading time:8 min. čítania
You are currently viewing Fajkový tabak – čo o ňom (ne)vieme ?

Keď sa povie fajkový tabak, v mysli laika sa s najväčšou pravdepodobnosťou vybaví kôpka narezaných tabakových listov, ktoré si pchá do svojej ošúchanej fajky starý, vetrom ošľahaný bradatý námorník v pruhovanom modrobielom tričku. Táto predstava je však už na míle vzdialená od reality dnešných dní, kedy sa fajkový tabak stal celosvetovo vyhľadávaným artiklom všetkých vekových skupín spotrebiteľov. Chuť fajkového tabaku si dokážu rovnako vychutnať manažéri veľkých nadnárodných spoločností, ako aj dôchodcovia pri partičke šachu, či mladí účastníci open air festivalu. Fajkový tabak je už dnes proste všeobecne žiadaný.

Ako sa k nám dostal ?

Tabak do Európy priviezol ako prvý taliansky moreplavec Krištof Kolumbus koncom 15. storočia na jednej zo svojich výprav z Ameriky, kde ho dovtedy používalo domorodé obyvateľstvo zväčša pri šamanských a náboženských rituáloch. V Európe sa zo začiatku fajčením tabaku pokúšali liečiť rôzne choroby, no neskôr sa ako vec bežnej spotreby rozšíril do celého sveta.

Aké druhy fajkového tabaku poznáme?

Fajkový tabak je možné rozlišovať podľa mnohých kritérií a deliť do viacerých skupín. Berie sa do úvahy oblasť, v ktorej sa tabak pestuje, ale aj spôsob jeho následného spracovania. Z tohto uhla pohľadu je možné rozlišovať nasledovné druhy tabaku:

VIRGINIA

Virginia je celosvetovo najviac rozšíreným tabakom, ktorý je vyhľadávaný najmä pre svoju sladkú chuť, ktorej vďačí za vysoký podiel cukru v liste. Má zlatistú, žltkastú až oranžovú farbu a vyznačuje sa rýchlejším horením, suší sa umelo, jeho pestovanie nie je striktne viazané na konkrétnu lokalitu, pestuje sa celosvetovo, najviac však v USA.

BURLEY

Niektorí znalci považujú práve tento tabak za najlepší zo všetkých. Burley má omnoho nižší obsah cukru ako Virginia, vyznačuje sa vyšším podielom alkaloidov. Jeho farba zachytáva široké spektrum hnedej, od najtmavšej až po najsvetlejšiu. Burley je sušený vzduchom a pestuje sa hlavne v USA.

CAVENDISH

Cavendish prechádza úpravou pod vysokým tlakom za pôsobenia pary a ohňa. Tento tabak je vlastne zmesou tabakových odrôd Virginia a Burley. Zmes tabakov je najčastejšie obohatená o príchute orechov, čerešne, čokolády, jahody, vanilky či kokosu. Pestuje sa tak, ako mnohé iné druhy tabaku v USA, ale aj v Anglicku, Dánsku aj Holandsku.

LATAKIA

Latakia sa pestuje hlavne na Cypre a v Sýrii, jedná sa o tabak sušený a upravovaný nad ohňom voňavých drevín, do ktorého sa prikladajú byliny, čomu vďačí za svoju výraznú korenistú vôňu a chuť. Jedná sa o veľmi silný tabak, ktorý sa často pridáva v primeranom množstve do iných tabakových zmesí na doladenie chuti. Zaujímavosťou je, že jeho listy sa údia dymom.

ORIENTAL

Oriental je tabak, ktorý má výraznú sladkastú a korenistú chuť, je veľmi aromatický. Suší sa na slnku, má zlatistú až oranžovú farbu. Pestuje sa najmä v Turecku a Bulharsku.

DARK FIRE CURED

Jedná sa o tabak, ktorý prechádza sušením nad dymom z tlejúceho dreva, čo spôsobuje jeho výrazne tmavú až čiernu farbu listov a dymovú až štipľavú chuť, ktorá je nezameniteľná s iným druhom tabaku. Pestuje sa najmä v USA a v južnej Afrike.

PERIQUE

Perique je tabak, ktorý je charakteristický svojou ovocnou vôňou a tmavohnedou farbou. Zaujímavosťou pri jeho spracovaní je to, že sa ukladá do dubových sudov od whisky, kde sa udržiava pod neustálym zvyšovaním tlaku, ktorý vytláča z listov vlhkosť. Tento proces môže trvať aj niekoľko rokov. Najväčším pestovateľom je USA.

Fajkový tabak z pohľadu spôsobu rezu

Spôsob rezu tabaku je ďalším kritériom, podľa ktorého je možné tabak deliť do rôznych skupín. Rez tabaku výrazne ovplyvňuje jeho vlastnosti a správanie sa ako pri plnení fajky, tak aj pri samotnom horení. Nech sa páči, tu sú najčastejšie spôsoby rezu tabakového listu:

LOOSE CUT

Jedná sa o kyprý tabak, ktorý pri rezaní nie je stlačený, rezaný je od najtenšieho rezu až po rez hrubý. Je teda vzdušný a z toho dôvodu dobre a rýchlo horí, ľahko sa zapaľuje, čo je potrebné pri fajčení brať na zreteľ. Pri fajčení je potrebné byť zvlášť obozretný, pretože môže z tohto dôvodu dochádzať ku prehrievaniu fajky a vyvolaniu štipľavej chuti na jazyku.

FLAKE

Jedná sa o tabak, ktorý je lisovaný pod vysokým tlakom a následne rezaný na plátky. Z tohto dôvodu je jeho horenie pomalšie, ale jeho chuť je jemnejšia. Horí dlhšie a pomalšie a je vláčny.

CROSS CUT

Jedná sa v podstate o granulát, ktorý vzniká tým, že tabak sa reže pozdĺžne aj naprieč zároveň, čím vznikajú drobné štvorčeky. Nenájdeme v ňom žiadne väčšie, či dlhšie kúsky tabakového listu. Z tohto dôvodu takto upravený tabak veľmi ľahko horí.

SPUN CUT

Jedná sa o ručnú úpravu tabakového listu, z tohto dôvodu je takto spracovaný tabak do fajky jeden z najdrahších. Z listu sa vyrába tenké lanko, resp. povrazec, ktorý sa balí a zmotáva. Dnes sa však už tento spôsob úpravy veľmi nepoužíva a je vyhľadávaný ojedinele.

RIBBON CUT

Jedná sa o úpravu tabakového listu rezom na plátky, ktoré sú dlhé a tenké. S takto rezaným tabakom sa dobre manipuluje pri plnení fajky, dobre horí a nezhasína. Je to obľúbený rez mnohých fajčiarov.

MIXTURES

Tento druh sa vyrába zmiešaním, teda mixom viacerých tabakových rezov do jedného, vzniká tak zmes štruktúr, ktorá je u spotrebiteľov veľmi obľúbená, lebo v sebe spája vlastnosti viacerých úprav tabakových listov v jednom.

Zhrnutie na záver

Súčasná ponuka fajkových tabakov na trhu, týkajúca sa ich druhu, typu, ale aj ceny, je veľmi široká a pre neskúseného či začínajúceho fajčiara dá dosť námahy sa v nej bez pomoci ostrieľanejšieho kolegu, alebo predajcu zorientovať. Pokiaľ ste sa predsa len rozhodli, že by ste to skúsili, tak možno práve tento článok Vám môže byť nápomocný pri správnom rozhodnutí a výbere toho, čo je pre Vás to “pravé orechové.“

Článok pre vás pripravil: Vojtech