Fajky z morskej peny? Titul kráľovien chladného dymu si právom zaslúžia!

  • Post published:7. júla 2022
  • Post category:Fajky na tabak
  • Reading time:7 min. čítania
You are currently viewing Fajky z morskej peny? Titul kráľovien chladného dymu si právom zaslúžia!

Fajky z morskej peny sú nevyčerpateľnou témou debát všetkých nadšencov fajčenia, pre ktorých sa fajky na tabak stali vášňou a neodmysliteľnou súčasťou ich života. Fajky z morskej peny si pamätajú poriadny kus histórie a skrývajú v sebe nemalú dávku mystiky a tajomna. Nezvyčajné príbehy plné záhad sa o nich rozprávajú už po stáročia a o zrode morskej peny dodnes koluje medzi fajčiarmi niekoľko viac či menej uveriteľných legiend. Tá najstaršia hovorí, že morskú penu darovala ľuďom Venuša, rímska bohyňa zmyselnosti, krásy a lásky.

Trochu reálnejšie vyznieva story, že prvú méršaumku v našich končinách vyrobil v roku 1723 obuvnícky majster Karol Kovács. Vyhotovil ju vraj z kusa morskej peny, ktorý zo svojej cesty po Turecku priniesol domov gróf István Andrássy z Krásnej Hôrky. Podľa inej verzie mal ten istý gróf dostať blok morskej peny ako dar od osmanského sultána Ahmeda III. za to, že ho trikrát porazil v šachu. Kde teda hľadať pravdu?

Vyrezávanie fajky na tabak z morskej peny - detail

Morská pena nemá s vodou nič spoločné! Čo o nej vieme?

Nechcem vám brať ilúzie, ale morská pena naozaj nie je žiadny nadpozemský zázrak. Jej najstaršie náleziská sa nachádzajú v Turecku pri meste Eskişehir, Dardanelskej úžine a na gréckom ostrove Samos. Odtiaľ sa začala vyvážať do Viedne, ktorá je považovaná za kolísku výroby fajok z morskej peny v Európe. Dielne na ich produkciu začali neskôr vznikať tiež v Budapešti, Paríži, Bratislave, New Yorku, ale aj v Čechách či Nemecku. Morská pena je zľudovené pomenovanie pre sépiolit ( strarší názov afrodit) – minerál kryštalizujúci v rombickej sústave. Je to chemicky zásaditý kremičitan horečnatý, ktorý vzniká ako druhotný výsledok premeny serpentinitov (metamorfovaných hornín). Ako sami vidíte, žiadna mágia sa nekoná. Vznik morskej peny má na svedomí jedine príroda – jej vlastnosti nám zas pomohla odhaliť geológia a chémia.

Fajky z morskej peny sú jednoducho naj! Prečo práve sépiolit?

Sépiolit je ideálnym materiálom pre výrobu tých najakostnejších fajok na tabak. Je mäkký a veľmi ľahký – na vode pláva a jeho tvrdosť nie je viac ako 2,5 Mohsovej stupnice. Mimoriadne dobre a pohodlne sa vyrezáva – zarýpete do neho dokonca i nechtom. Štruktúra morskej peny je silne pórovitá – obsahuje množstvo drobných kanálikov, ktoré pri fajčení dokonale odvádzajú vlhkosť. Tabakový dym je tak suchý a chladný – vôbec nedráždi na kašeľ, pričom fajčiar ho vníma ako jemný a obzvlášť lahodný. Sépiolit pôsobí ako dokonalý naturálny filter – počas fajčenia dokáže absorbovať až 80% nikotínu!

Fajka na tabak z morskej peny s akrylovým náustkom na kôpke rozsypaného tabaku

Fajku z morskej peny nikdy neprepálite, preto si nemusíte robiť absolútne žiadne starosti ani s jej zafajčovaním. Prečo je to tak? Sépiolit sa totiž hravo popasuje s teplotami prevyšujúcimi aj 1000 stupňov Celzia a horiaci tabak tak zvládne doslova ľavou zadnou. Fajky z morskej peny do seba nevstrebávajú chuť tabaku – správajú sa k nemu neutrálne. Z jednej fajky tak môžete fajčiť rôzne tabakové zmesi bez toho, aby sa vám ich chute pozdejšie miešali. Tieto benefity vám žiadna drevená fajka na tabak neposkytne – nedokáže to. Nie, fajku z morskej peny nepreskočí ani najkvalitnejší briar či palisander!

Morská pena je prvotriedny a ušľachtilý materiál! Čo všetko ešte ponúka?

Kvalitná fajka z morskej peny je unikát – ručne vyrobený originál. Dva úplne rovnaké kusy nikde nenájdete – každá méršaumka je osobitý a jedinečný majstrovský výrobok. Žiadna strojová fabrikácia – za fajkou z morskej peny stojí výlučne len šikovnosť a jemnocit rúk skúsených fajkárskych virtuózov. Fajky z morskej peny majú tendenciu meniť svoju vizáž. Čo to znamená? Ich pôvodná biela či svetlá krémová farba sa po každom fajčení pomaly premieňa na medovo žltú až žltohnedú s prekrásnym a podmanivým zlatistým nádychom. Po istom čase tak aj skoro totožné fajky budú vyzerať rozdielne – každá z ich sa sfarbí trochu inak. Identickú dvojičku vašej fajky preto nikde na svete určite nenájdete!

Fajka na tabak z morskej peny s akrylovým náustkom

Fajky z morskej peny oslovia všetky vaše zmysly! Prečo je méršaumka viac než len fajka?

Fajky na tabak z morskej peny sú odborníkmi z fachu považované za umelecké diela. Profesionálne a špičkovo spracované fajkové hlavičky majú podobu ľudských tvárí, zvierat alebo dôležitých udalostí či momentov našich dejín. Znalci a zbehlí fajnšmekri si ich čato nechávajú vyrábať na objednávku. Tieto vzácne exponáty potom z dielní majstrov zvyčajne putujú rovno do výkladných skríň a vitrín zberateľov bez toho, aby sa vôbec niekedy dotkli tabaku. Ich majitelia na ne siahajú len v jemných rukaviciach – špina a pot rúk sú totiž úhlavným nepriateľom tenkých kanálikov sépiolitu.

Aby som nezabudol, označenie sépiolitgrécky pôvod a skladá sa z dvoch slov – sépia (morský hlavonožec) a lithos (kameň). A morská pena? Tá je vo svete známa pod viacerými názvami. Môže to byť lületaşi, foam of the sea alebo écume de mer, najrozšírenejšie je však jej pomenovanie odvodené z nemčiny – meerschaum. Fajku z morskej peny volajú naši českí susedia slangovo meršánka či pěnovka, u nás na Slovensku to zas vždy bola méršaumka. Apropo, nájde sa vo vašej zbierke fajok na tabak nejaký krásny kúsok z morskej peny?