Ako zachrániť zakysnutú fajku na tabak? Môžem jej ešte nejako pomôcť? Čo robiť, aby chutila ako predtým? Tieto otázky vám určite preletia hlavou hneď, ako zo svojej drahej briarky zacítite prenikavú „vôňu“ domácich kvašákov. Ak sa stalo, nezúfajte, možno nie je ešte všetko stratené. Zhlboka sa nadýchnite, napočítajte pomaly do desať a pozorne si prečítajte dnešný článok. Máme tu pre vás skvelý tip, ako zakysnutú fajku opäť vrátiť do formy!
Čo je zakysnutie fajky?
Keď sa o fajku nebudete starať správne, zanedbáte jej údržbu, alebo ju budete fajčiť tak, že medzi reláciami nestihne vyschnúť, môže sa objaviť zakysnutie. Je to kyslá pachuť fajky, ktorá vzniká ako dôsledok jej expozície nadmernej a dlhotrvajúcej vlhkosti. K zakysnutiu fajky značne však prispieva aj hromadenie dechtu, olejov či iných usadenín spájaných so spaľovaním tabaku. Svoju rolu tu zohráva aj striedanie viacerých druhov tabaku v jednej fajke, kedy sa ich chute vzájomne prebíjajú. Už o chvíľu sa dozviete, ako si dokážete v tejto pálčivej situácii pomôcť!
Čo všetko budeme potrebovať?
Pri odstraňovaní zakysnutia fajky ide o to, aby sme z jej vnútra odstránili prebytočnú vlhkosť, nánosy dechtu, zvyšky oleja a iné usadeniny. K tomu budeme potrebovať:
• Fajkové čistiace tyčinky (fajkové čističe)
• Lieh (izopropylalkohol)
• Kuchynskú soľ
• Niekoľko bavlnených handričiek
• Fajkový popolník (môže byť aj fajkový stojan s vyhovujúcim sklonom)
Aký je postup?
1.Ak ste fajku použili iba nedávno, nechajte ju poriadne vychladnúť. Nikdy ju nerozoberajte, kým je teplá, mohli by ste ju nenávratne poškodiť.
Z fajky opatrne odstráňte náustok a odložte ho nabok. Tabakovú komoru vytrite bavlnenou handričkou. Použite fajkový výstružník a opatrne odstráňte uhlíkový koláč až po drevo hlavičky. Karbón a špinu z tabakovej komory jemne vyklepte o korkový klobúčik do fajkového popolníka. Pomocou fajkovej tyčinky vyčistite dymový kanálik aj vnútro hlavičky. Celú fajku (zvonku i zvnútra) dôkladne vyutierajte bavlnenou handričkou.
2. Vyčistenú fajku postavte do fajkového popolníka. Uložte ju na miesto, ktoré je určené na odkladanie fajok počas fajčenia. Do dvoch tretín tabakovej komory nasypte kuchynskú soľ, ktorú zalejete alkoholom až po horný okraj hlavičky. Dávajte však pozor, aby vám zmes nepretiekla cez okraje misky do popolníka.
3. Takto ošetrenú fajku nechajte stáť v popolníku celý deň, prípadne do času, kým sa alkohol celkom neodparí. Soľ v alkohole účinne absorbuje špinu a nepríjemnú arómu z vašej fajky. Približne po 24 hodinách vám zostane vo fajke len suchá špinavá soľ, ktorú jednoducho vyklepete do popolníka.
4. Bavlnenú handričku navlhčite v alkohole a vytrite ňou tabakovú komoru. Dbajte na to, aby ste odstránili všetky zvyšky soli. Rovnako namočte do alkoholu aj fajkovú tyčinku a poriadne ňou prečistite dymový kanál – od začiatku nástavca až po jeho ústie pri dne tabakovej komory.
5. Až to máte hotové, rozobratú fajku nechajte voľne schnúť na dobre vetranom a suchom mieste aspoň 24 hodín. Keď je fajka 100% suchá, prebehnite dymový kanál čistiacou tyčinkou a misku vytrite bavlnenou handričkou. Dôsledne vyčistený náustok pripojte k nástavcu fajky. Povrch fajky preleštite včelím voskom – zakonzervujete tým drevo a navyše dosiahnete jeho vysoký lesk. Poskladanú fajku uložte odpočívať do stojana. Zapáliť ju môžete už o niekoľko hodín, keď trochu odstojí.
6. Je bežné, ak po tejto procedúre budete počas prvého sedenia cítiť chuť použitej soli či alkoholu. Nemajte však strach – po niekoľkých miskách tabaku sa vytratí a chuť vašej fajky bude krištáľovo čistá.
Ako predchádzať zakysnutiu?
Základom dobrej kondície fajky na tabak je adekvátna starostlivosť zo strany fajčiara. Aby vám fajka vydržala slúžiť čo najdlhšie, dodržte nasledovné odporúčania:
• Fajku po každom sedení riadne vyčistite a nechajte schnúť aspoň 24 hodín. Sú fajčiari, ktorí svoje fajky nechávajú odpočívať aj niekoľko dní. Takáto prax však vyžaduje, aby mal fajčiar v zbierke väčší počet fajok na ich správnu rotáciu.
• Každú fajku na tabak fajčite len raz denne, nie viac! Časté používanie tej istej fajky totiž neúmerne zvyšuje vlhkosť dreva, teda aj riziko zakysnutia.
• Po tom, ako čerstvo vyčistenú fajku odložíte do stojana, poskladajte jeden fajkový čistič a vložte ho dovnútra hlavičky. Táto finta pomáha lepšie vytiahnuť vlhkosť z tabakovej komory.
• Z fajky poťahujte jemne a pomaly. Silný a rýchly ťah zvyšuje teplotu v tabakovej komore, čo podporuje tvorbu kondenzátu (močky).
• Z aspektu zakysnutia fajky prináša používanie vlhkých tabakových zmesí viac rizika, preto buďte pri ich fajčení zvlášť obozretní.
• Drevenú fajku na tabak neskladuje vo vlhkých priestoroch a miestach, kde vlhkosť často kolíše. Na mysli máme kuchyňu, kúpeľňu, práčovňu, neodvetranú špajzu, garáž a podobne.
Ako zachrániť zakysnutú fajku na tabak – záver
Záchrana zakysnutej fajky na tabak sa môže, no nemusí podariť – všetko závisí od intenzity jej zakysnutia. Ak ste fajku dlhšie zanedbávali a jej drevo bolo na dennej báze vystavené vlhku a splodinám horenia. Cesta späť môže byť tŕnistá, občas dokonca nepriechodná. V prípade, že problém zachytíte včas, máte však stále vysokú šancu vyriešiť ho podľa nášho návodu. Nezabúdajte, že známe príslovie „Čistota pol života“ platí pri fajkách na tabak dvojnásobne. Majte sa krásne, priatelia!